Facebook Google+ Twitter

W Warszawie będzie ciszej?

Warkot silników samochodów, pisk szyn, po których przejeżdżają stare tramwaje i wszechobecny hałas - to standard, z którym na co dzień muszą borykać się warszawiacy. Już za kilka lat w stolicy Polski nie będzie tak głośno.

Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. APPZgodnie z normami Unii Europejskiej każde miasto, w którym żyje powyżej 250 tys. mieszkańców musi przygotować Program Ochrony Środowiska przed hałasem. Projekt, który muszą zrealizować władze miasta nad Wisłą będzie kosztować 600 tys. zł. Na realizację inwestycji Warszawa będzie miała 5 lat.

Obowiązujące normy dopuszczają głośność na poziomie 50 decybeli, tymczasem na niektórych obszarach miasta natężenie w ciągu dnia przekracza nawet 80 decybeli. Dłuższe przebywanie w miejscu zbyt wysokiego hałasu powoduje wzmożoną pobudliwość, bezsenność, kłopoty z koncentracją i zawroty głowy. Warszawiacy doświadczają tego typu dolegliwości każdego dnia. Z mapy akustycznej przygotowanej w 2007 roku
wynika, że nawet 30 proc. mieszkańców stolicy jest narażonych na nadmierny hałas.

W najgorszej sytuacji są zwłaszcza ci, którzy pracują lub z innych powodów muszą dłużej przebywać w centrum miasta. - Trzeba ograniczyć ruch samochodów osobowych na rzecz komunikacji miejskiej, oraz wyprzeć ruch tranzytowy poza miasto przez budowę obwodnic. Należałoby wymienić nawierzchnię torową oraz tabór tramwajowy i autobusowy - mówi Mikołaj Kirpluk prezes Ligi Walki z Hałasem.

Podobne rozwiązania są już stosowane w miastach Europy Zachodniej. Ruch aut osobowych jest ograniczony chociażby w centrum Berlina. Natomiast w Paryżu w metrze i tramwajach montowane są gumowe nakładki na koła. Za walkę z hałasem zabierają się również polskie miasta. Oprócz Warszawy, również Kraków i Poznań postanowiły zadbać o ciszę w swoich miastach.

Władze Warszawy postanowiły zabezpieczyć się przed możliwymi protestami. W tym celu podczas opracowywania rozwiązań wykonawcy mają poddać proponowane pomysły konsultacjom społecznym oraz przedstawić je lokalnym organizacjom ekologicznym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Interesujący tekst. Ciekawa jestem czy można zobaczyć gdzie te pomysły ograniczania hałasu będą realizowane - Warszawa to już ogromne miasto - chętnie dorzuciłabym własne spostrzeżenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.