Facebook Google+ Twitter

W Warszawie odbędzie się pogrzeb Zbigniewa Zapasiewicza

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-22 08:20

O godzinie 13.30 na Powązkach Wojskowych w Warszawie odbędzie się pogrzeb Zbigniewa Zapasiewicza. Wybitny aktor filmowy i teatralny, reżyser i pedagog zmarł 14 lipca w Warszawie. Miał 74 lata.

Podczas uroczystości pogrzebowych Zbigniew Zapasiewicz zostanie pośmiertnie uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Zbigniew Zapasiewicz ma na swoim koncie niezliczone role teatralne, 170 ról w teatrze telewizji, ponad 70 - w filmach u najlepszych polskich reżyserów, w tym Wajdy, Zanussiego czy Kutza. Najważniejsze filmowe kreacje to rola docenta Jakuba Szelestowskiego w "Barwach ochronnych", docenta Jana w "Za ścianą", dziennikarza Jerzego Michałowskiego w nominowanym do Złotej Palmy w Cannes filmie "Bez znieczulenia" Andrzeja Wajdy. Niezapomniany Pan Cogito w spektaklach telewizyjnych "Pan Cogito" oraz "Powrót Pana Cogito". Sam również reżyserował spektakle, był dyrektorem Teatru Dramatycznego, wykładowcą w warszawskiej szkole teatralnej, dziekanem Wydziału Reżyserii.

Przez kilkadziesiąt lat swojego zawodowego życia Zbigniew Zapasiewicz był związany również z Polskim Radiem, a szczególnie z Teatrem Polskiego Radia. Pierwszy raz wystąpił w słuchowisku "Król Maciuś Pierwszy" Janusza Korczaka w 1948 roku. Wystąpił w kilkudziesięciu słuchowiskach i dziesiątkach audycji literackich, poetyckich, a także rozrywkowych. Wielokrotnie czytał na antenie radiowej prozę.

W roku 1990 Zbigniew Zapasiewicz został uhonorowany nagrodą Wielkiego Splendora Teatru Polskiego Radia, natomiast w 2005 r. z okazji 80-lecia Polskiego Radia otrzymał Diamentowy Mikrofon.

Śmierć Zbigniewa Zapasiewicza była dla wszystkich zaskoczeniem. Jeszcze 8 i 9 lipca występował na scenie gdańskiego Teatru Wybrzeże w przedstawieniu "Żar" z Teatru Narodowego z Warszawy. Był w świetnej formie.

Odszedł nagle i niespodziewanie, pokonany przez nowotwór, o którym dowiedział się kilka dni przed śmiercią.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.