Facebook Google+ Twitter

W Warszawie odkryto bojowe butle z I wojny światowej

Na terenie Fortu IV "Chrzanów" na Bemowie znaleziono butle wojskowe z okresu I wojny światowej. Trwają badania znaleziska, ale wygląda na to, że nie są one zagrożeniem dla człowieka.

Pod koniec marca na terenie użytkowanym przez prywatnego dewelopera (przy ul. Kopalnianej) natknięto się na około 20 metalowych butli w różnym stanie. - Wstępna analiza konserwatora zabytków wskazuje, że pojemniki mogły być wykorzystywane w 1915 r. do działań wojennych. (…) Butle mogą okazać się cennym eksponatem jedynie pod warunkiem potwierdzenia ich całkowitego bezpieczeństwa - twierdzi biuro prasowe wojewody mazowieckiego.

Czytaj także: Strażacy pomagają wyziębionym bocianom z Podhala i Orawy

Teraz trwają dokładne badania znaleziska pod kątem jego ewentualnego zagrożenia. Wstępny negatywny wynik pomiarów chemicznych zrobionych przez strażaków pozwolił na pobranie przez wojsko próbek gleby i wymazów ze znajdujących się na powierzchni uszkodzonych butli oraz ich fragmentów. - Analiza laboratoryjna jednoznacznie wykazała brak w badanym materiale obecności środków bojowych czy produktów ich rozpadu. Nie stwierdzono również skażeń powierzchniowych ziemi - napisani wojewody.

To jednak nie koniec badań. Przed świętami skorupy butli zostały przewiezione do miejsca składowania. Dwie inne, zamknięte butle, trafiły do laboratorium. - Wyniki badań ich zawartości są spodziewane po świętach - dodaje biuro prasowe wojewody. Reszta butli ma być wywożona z terenu fortu po świętach. Miejsce jest w tej chwili monitorowane.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.