Facebook Google+ Twitter

W Warszawie odsłonięto pomnik Janusza Korczaka

Mija 70. rocznica wywiezienia Janusza Korczaka i jego wychowanków do obozu w Treblince. W niedzielę, w stolicy - tam, gdzie mieściła się siedziba Domu Sierot - nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej - informuje serwis PAP.

 / Fot. PAP/Paweł Supernak2012 r. uważany jest jako Rok Janusza Korczaka. Z tym natomiast wiążą się dwie ważne rocznice: 70. rocznica śmierci Korczaka w nazistowskim obozie zagłady i 100. rocznica założenia Domu Sierot (wówczas przy ulicy Krochmalnej w Warszawie - aktualnie ulica Jaktorowska).

Pierwsza dama, Anna Komorowska, przewodnicząca Komitetu Honorowego obchodów Roku Janusza Korczaka podziękowała inicjatorom odsłonięcia tablicy, tj. stołecznemu Teatrowi Lalka i Polskiemu Stowarzyszeniu im. Janusza Korczaka. Prezydentowa odczytała z tej okazji list.

Na uroczystości obecni byli między innymi reprezentanci Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wiceprezydent Warszawy i rzecznik praw dziecka. Złożyli oni kwiaty przed pomnikiem Janusza Korczaka.

Janusz Korczak (Henryk Goldszmit) urodził się w 1878 lub 1879 roku w Warszawie. Był polskim lekarzem żydowskiego pochodzenia. Uważany jest za wybitnego pedagoga. Był również pisarzem ("Król Maciuś Pierwszy", "Król Maciuś na wyspie bezludnej"), publicystą i działaczem społecznym.

Po wojnie, jak informuje prof. Barbara Smolińska–Theiss na stronie internetowej Biura Rzecznika Praw Dziecka, życie i dzieło Janusza Korczaka nie zostało zapomniane. Dodała ponadto, że jego oryginalne rozwiązania wychowawcze oraz "koncepcja praw dziecka" należą obecnie do światowego kanonu kultury.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.