Facebook Google+ Twitter

W Warszawie powstaje "Okno Życia"

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2008-10-26 15:29

W Warszawie powstanie “Okno życia”, czyli miejsce, w którym matka niechcianego noworodka może je zostawić anonimowo w dobrych rękach.

W Warszawie prawdopodobnie jeszcze pod koniec tego roku powstanie "okno życia". Łóżeczko stanie przy domu sióstr ze Zgromadzenia Franciszkanek Rodziny Maryi przy ul. Hożej 53. Niewykluczone, że będzie podobne do krakowskiego okienka życia prowadzonego przez siostry Nazaretanki .

Trochę historii...
Jak to było w Warszawie...

W 2002 roku w Warszawie po raz pierwszy utworzono "okno życia", a dokładniej tzw. "kołyskę szansy". Inicjatorką tej akcji była prof. Maria Katarzyna Kornacka, kierująca Kliniką Neonatologii przy Szpitalu Klinicznym im. Księżnej Anny Mazowieckiej w Warszawie mieszczącą się u zbiegu ulic Karowej i Wybrzeża Kościuszkowskiego.

Tam właśnie w dyskretnym miejscu powieszono kołyskę przeznaczoną dla noworodków. Umieszczony tam napis głosił: "Mamo, jeśli nie jesteś w stanie wychować mnie sama, daj mi szansę, zostaw mnie tutaj". Pozostawione tam dzieci miały trafiać na oddział noworodków, a stamtąd do Interwencyjnej Placówki Opiekuńczej w Otwocku . Specjaliści po wyjaśnianiu sytuacji prawnej pozostawionych dzieci mieli umieścić je w ośrodku adopcyjnym, w którym oczekiwały na swoich przyszłych rodziców adopcyjnych.

Kołyska miała oddziaływać psychologicznie. Chodziło o ratowanie życia, a nie o zachęcanie matek do porzucania dzieci. Kobiety miały szansę na urodzenie i pozostawienia dziecka w bezpiecznym miejscu zamiast dokonania aborcji lub wyrzucenia dziecka do śmietnika. Nigdy jednak nie znalazł się tam żaden noworodek. W lipcu tego roku opinią publiczną ponownie wstrząsnęło tragiczne zdarzenie. Na warszawskiej Pradze nowo narodzone dziecko zostało wyrzucone przez okno. Lekarzom nie udało się uratować jego życia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

+ za temat i przedstawienie go.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Leszekkel, Nocny Marek - w innym miastach takie okienko to norma a tu dopiero jest w powijakach. Ale to juz jest jakieś światełko w tunelu i nadzieja na lepsze życie dla tych małych bezbronnych dzieci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

autumnlover ,i ty jeszcze sie pytasz co jest zlego w aborcji???Sluchaj,jest bardzo duzo sposobow aby sie uchronic przed niechciana ciaza....wiadomo roznie w zyciu bywa,ale jesli juz kobieta zajdzie w ciaze i nie chce tego dziecka -dlaczego odrazu ma je usunac???Kazdy musi miec szanse na swoje zycie!!Ja rozumie ze kazdy (TY tez) ma prawo do swojego zdania na dany temat...ale aborcja ????-wykluczone!!!Pozdrawiam wszystkich..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Za naświetlenie tematu dzieci niechcianych. Oczywiście plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

To bardzo ważna sprawa.
Jak podaje autorka w dwóch linkach na końcu , była o tym mowa.
Osobiście otrzymałam trzy listy od instytucji do których artykuły wysłałam.
Odpowiedzi wskazywały, że temat jest "gorący" ważny i znajdzie się w programach tych instytucji.

Nadal będę powatrzała i zalecała przyjęcie modelu włoskiego anonimowych prodów.
Francuski uregulowania i praktyka także dobrze się sprawdza.

Okienko, to tylko deska ratunku. To nie jest rozwiązanie problemu.

Kwestia adopcji, i przepisów to już całkiem inna sprawa. Dzieciom jednak nie dzieje się krzywda. Jest to dla nich szansa. Trzeba ją przeżyć aby móc powiedzieć , że nią jest.

Komentarz został ukrytyrozwiń

>> A wiesz co się stało z tamtymi dziećmi "od Nazaretanek"?

> Przeczytaj tekst uwaznie a dowiesz sie co się dzieje z dziećmi pozostawionymi w "okienkach życia"

To może zacytuj bo jakoś mi się nie udaje znaleźć fragmentu na ten temat - co się z nimi teraz dzieje i do kogo trafiły.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 26.10.2008 20:54

Nie jest to dla mnie nowoscia, poniewaz w Niemczech jest to praktykowane praktycznie wszedzie. Natomiast niezmiernie mnie zainteresowal pierwszy komentarz do Twojego tekstu... jednak po obejrzeniu zdjecia w profilu jego autora, zrozumialem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

W moim prowincjonalnym mieście od dłuższego czasu stoi takie łóżeczko w szpitalu miejskim. Dziwię się, że w Warszawie dopiero nad tym zaczęli myśleć.
Co do komentarza p. autumnlover pozwolę się nie odnieść. Czasami szkoda słów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przeczytaj tekst uwaznie a dowiesz sie co się dzieje z dziećmi pozostawionymi w "okienkach życia"

Komentarz został ukrytyrozwiń

A wiesz co się stało z tamtymi dziećmi "od Nazaretanek"?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.