Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11177 miejsce

W Warszawie powstanie Muzeum Komunizmu

Już w 2010 roku warszawiacy będą mogli zwiedzić Muzeum Komunizmu. Wszyscy goście zaproszeni na debatę "Pamięć o komunizmie", zgodnie twierdzą, że budowa takiej instytucji jest naszym obowiązkiem.

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. / Fot. Zdjęcie pochodzi z http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Warszawa_centrum.jpgPomysł założenia muzeum zrodził się już dawno. Porozumienie w tej sprawie zostało zawarte w 2003 roku pomiędzy ówczesnym prezydentem Warszawy, Lechem Kaczyńskim a fundacją Socland. W 2005 roku powołano Biuro ds. budowy Muzeum Komunizmu. Ów biuro przygotowało projekt placówki, a także opracowało pierwsze koncepcje związane z jej powstaniem.

Dlaczego w Polsce powinna powstać taka placówka? - W Europie przez prawie pół wieku komunizm wywierał wpływ na życie publiczne, wywarł piętno na historię całego świata. Muzeum będzie przestrogą przed uleganiem ideologiom, co miało miejsce w Rosji czy Niemczech. Muzeum będzie nowoczesną placówką multimedialną, a w ekspozycjach zostanie wykorzystany również obraz i dźwięk. Chcemy odtworzyć życie w komunizmie i pokazać życie w PRL-u w kontekście międzynarodowym - mówi Wojciech Borowik, kierownik zespołu ds. budowy Muzeum Komunizmu.

Debata, która odbyła się dziś w Pałacu Kultury i Nauki, to kolejny krok na drodze do powstania muzeum. Głos zabrała Hanna Gronkiewicz-Waltz. - Wydarzenia z 1980 i 1989 roku to ważne daty w historii Polski. Ćwierć wieku temu rozpoczęły się zmiany w Europie, a zostały one zapoczątkowane właśnie w Polsce. Nie wolno nam zapomnieć, że komunizm był systemem destrukcyjnym. Należy się szacunek tym, którzy tworzyli niezależną kulturę, niezależne społeczeństwo obywatelskie - mówiła prezydent Warszawy podczas debaty.

Lech Wałęsa tłumaczył: - Do końca nie zdajemy sobie sprawy z tego, co zdarzyło się w naszym pokoleniu. Świat do końca XX wieku był podzielony. Udało nam się zakończyć epokę podziału i zaproponować globalizację. Pamiętajmy, że nikt nie dawał nam szans na zwycięstwo.

- Należy zwrócić uwagę na to, że w innych krajach, które po II wojnie światowej znalazły się za żelazną kurtyną już dawno powstały muzea komunizmu. Na Litwie w 1992 roku, w Rumunii w 1993, w Łotwie w 1998 roku. Ważne jest, aby Polska dołączyła do tych państw - dodał prowadzący konferencję prof. dr hab. Andrzej Paczkowski.

Muzeum zostanie otwarte na przełomie 2010 i 2011 roku w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Pierwszą wystawę inaugurującą powstanie placówki będzie można obejrzeć w dwudziestą rocznicę wydarzeń sierpnia 1980 roku. Szacowany koszt inwestycji to około 20 - 30 mln złotych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Moim zdaniem Muzeum Komunizmu to pomysł cokolwiek dziwny. To prawda, że jest częścią naszej historii, ale czy koniecznie trzeba to podkreślać?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jezeli juz - powinno ekspozycji towarzyszyc nieustajace tlo muzyczne z piosenkami najbardziej przesladowanego barda Pietrzaka.
Nie dość, że mogl wystepowac i kpic, to jeszcze go "wentylem" nazywali. Co za katorga!

Komentarz został ukrytyrozwiń

dziwna nazwa, blee

Komentarz został ukrytyrozwiń

hm;-) nie uśmiecha mi się to muzeum, w ogóle to i nazwa dziwna;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

jak na razie tylko pomysł, do realizacji daleka droga

Komentarz został ukrytyrozwiń

chyba dobry pomysł

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hm...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.