Facebook Google+ Twitter

W Warszawie powstanie Muzeum Komunizmu

Już w 2010 roku warszawiacy będą mogli zwiedzić Muzeum Komunizmu. Wszyscy goście zaproszeni na debatę "Pamięć o komunizmie", zgodnie twierdzą, że budowa takiej instytucji jest naszym obowiązkiem.

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. / Fot. Zdjęcie pochodzi z http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Warszawa_centrum.jpgPomysł założenia muzeum zrodził się już dawno. Porozumienie w tej sprawie zostało zawarte w 2003 roku pomiędzy ówczesnym prezydentem Warszawy, Lechem Kaczyńskim a fundacją Socland. W 2005 roku powołano Biuro ds. budowy Muzeum Komunizmu. Ów biuro przygotowało projekt placówki, a także opracowało pierwsze koncepcje związane z jej powstaniem.

Dlaczego w Polsce powinna powstać taka placówka? - W Europie przez prawie pół wieku komunizm wywierał wpływ na życie publiczne, wywarł piętno na historię całego świata. Muzeum będzie przestrogą przed uleganiem ideologiom, co miało miejsce w Rosji czy Niemczech. Muzeum będzie nowoczesną placówką multimedialną, a w ekspozycjach zostanie wykorzystany również obraz i dźwięk. Chcemy odtworzyć życie w komunizmie i pokazać życie w PRL-u w kontekście międzynarodowym - mówi Wojciech Borowik, kierownik zespołu ds. budowy Muzeum Komunizmu.

Debata, która odbyła się dziś w Pałacu Kultury i Nauki, to kolejny krok na drodze do powstania muzeum. Głos zabrała Hanna Gronkiewicz-Waltz. - Wydarzenia z 1980 i 1989 roku to ważne daty w historii Polski. Ćwierć wieku temu rozpoczęły się zmiany w Europie, a zostały one zapoczątkowane właśnie w Polsce. Nie wolno nam zapomnieć, że komunizm był systemem destrukcyjnym. Należy się szacunek tym, którzy tworzyli niezależną kulturę, niezależne społeczeństwo obywatelskie - mówiła prezydent Warszawy podczas debaty.

Lech Wałęsa tłumaczył: - Do końca nie zdajemy sobie sprawy z tego, co zdarzyło się w naszym pokoleniu. Świat do końca XX wieku był podzielony. Udało nam się zakończyć epokę podziału i zaproponować globalizację. Pamiętajmy, że nikt nie dawał nam szans na zwycięstwo.

- Należy zwrócić uwagę na to, że w innych krajach, które po II wojnie światowej znalazły się za żelazną kurtyną już dawno powstały muzea komunizmu. Na Litwie w 1992 roku, w Rumunii w 1993, w Łotwie w 1998 roku. Ważne jest, aby Polska dołączyła do tych państw - dodał prowadzący konferencję prof. dr hab. Andrzej Paczkowski.

Muzeum zostanie otwarte na przełomie 2010 i 2011 roku w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Pierwszą wystawę inaugurującą powstanie placówki będzie można obejrzeć w dwudziestą rocznicę wydarzeń sierpnia 1980 roku. Szacowany koszt inwestycji to około 20 - 30 mln złotych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Moim zdaniem Muzeum Komunizmu to pomysł cokolwiek dziwny. To prawda, że jest częścią naszej historii, ale czy koniecznie trzeba to podkreślać?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jezeli juz - powinno ekspozycji towarzyszyc nieustajace tlo muzyczne z piosenkami najbardziej przesladowanego barda Pietrzaka.
Nie dość, że mogl wystepowac i kpic, to jeszcze go "wentylem" nazywali. Co za katorga!

Komentarz został ukrytyrozwiń

dziwna nazwa, blee

Komentarz został ukrytyrozwiń

hm;-) nie uśmiecha mi się to muzeum, w ogóle to i nazwa dziwna;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

jak na razie tylko pomysł, do realizacji daleka droga

Komentarz został ukrytyrozwiń

chyba dobry pomysł

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hm...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.