Facebook Google+ Twitter

W Warszawie rozpoczyna się nadzwyczajny kongres OPZZ

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-20 12:03

W ten sposób centrala związkowa obchodzi swoje 25-lecie. Przewodniczący OPZZ Jan Guz powiedział, że to święto ma być potwierdzeniem, iż tylko wspólne działanie organizacji pracowniczych może zapewnić Polakom lepszą przyszłość.

Guz przyznał, że historia 25-lecia związku nie jest ani biała ani czarna, jednak udało się wiele zrobić. Są osiągnięcia w zakresie ochrony praw emerytów i rencistów, w zakresie walki o płace czy ucywilizowanie kodeksu pracy. Teraz jednak przed związkowcami stoją o wiele trudniejsze wyzwania.

Jan Guz zapowiedział, że konieczne jest dokonanie weryfikacji praw związanych z zabezpieczeniem emerytalnym, walka o płacę europejską. Konieczne jest także stworzenie takiego systemu prawnego, który chronił będzie ubogich oraz otaczał troską polską rodzinę, bo ciągle nam tego brakuje.

Aby to wszystko osiągnąć potrzebny jest dialog społeczny. Tymczasem zdaniem przewodniczącego Guza rząd nie dba o to, by taki dialog się rozwijał.

OPZZ zostało powołane 24 listopada 1984 roku z mocy ustawy o związkach zawodowych z 1982 roku, która zarazem delegalizowała zawieszoną w stanie wojennym "Solidarność". W latach 90. organizacja współtworzyła Sojusz Lewicy Demokratycznej. Obecnie do OPZZ , będącego członkiem Międzynarodowej Konferencji Związków Zawodowych należy ponad 80 ogólnopolskich federacji i związków zawodowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.