Facebook Google+ Twitter

W Warszawie rusza festiwal "Lalka też człowiek"

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-11-14 12:10

"Lalka Też Człowiek", czyli Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych, rozpoczyna się już dziś. W programie najnowsze lalkarskie spektakle z całego świata, ponad 50 animacji filmowych, wystawy i warsztaty.

 / Fot. plakatFestiwal otworzy "Bo cię kocham" norweskiego teatru Skromlehjulet Figurteater. To spektakl biorący pod lupę kryzys w miłosnej relacji - opowieść o Alfredzie, nagle porzuconym przez swoją dziewczynę. Spektakl obywa się praktycznie bez słów. Dwóch lalkarzy, krzesło, stół i jedna lalka to wszystkie elementy widowiska. Czy wystarczą by stworzyć przekonującą historię, dowie się już dziś warszawska publiczność festiwalu. Tego samego dnia na scenie zagości kolejny wyjątkowy spektakl - "Ziemia i Wszechświat" irańskiego Yas-e-Tamam Theater Group. To adaptacja siedmiu opowieści o wierze, wolności, cudach i postaciach biblijnych autorstwa irańskiego poety i mistyka Maulany Dżalal ad-Din Rumiego. Szczególną uwagę zwraca wizualna strona widowiska.

Na festiwalu "Lalka Też Człowiek" twórcy pokazują, że "lalką" może stać się każdy przedmiot: zwitek papieru, stara puszka, konewka. To za sprawą aktorów przedmioty ożywają i opowiadają niesamowite, choć zupełnie ludzkie historie. Spośród ponad dwustu zgłoszeń nadesłanych na tegoroczną edycję wybrano piętnaście spektakli, między innymi z Kanady, Hiszpanii i Kostaryki. Będą one rywalizować o nagrody, których łączna pula wynosi 40 tysięcy złotych. "To nie tylko jedyny tego typu festiwal w Warszawie czy w Polsce. Myślę, że - z tym dookreślaniem dla dorosłych - to jedyny taki festiwal na świecie" – mówi dyrektor artystyczny festiwalu, Marek Chodaczyński.

 / Fot. materiały prasoweW ramach VII edycji festiwalu widzowie będą mogli zobaczyć również ponad pięćdziesiąt animacji filmowych z kraju i ze świata. W programie retrospektywa filmów Gerrita van Dijka, dwukrotnego zdobywcy Złotego Niedźwiedzia Festiwalu Filmowego w Berlinie i przegląd animacji Izabeli Plucińskiej, jednej z bardziej utalentowanych twórczyń filmów animowanych młodego pokolenia. Gratką dla fanów animacji będzie także polska premiera gotyckiej "Opowieści Victora Karlocha" Kevina McTurka, autora efektów specjalnych do takich produkcji jak "Jurrasic Park", "King Kong" czy "Avatar".

"Lalka Też Człowiek" to jedyny w Polsce festiwali nieożywionej formy dla dorosłych. Tegoroczna edycja potrwa do 20 listopada. Spektakle i wystawy publiczność będzie mogła oglądać w Instytucie Teatralnym, w sali "Laboratorium" Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Teatrze Druga Strefa oraz w Muzeum Ikon. Projekcje filmów oraz warsztaty będą odbywały się w Domu Kultury Kadr, Fundacji Promocji Sztuki Współczesnej, Składzie Butelek, klubokawiarniach Tarabuk i Ukryte Miasto, a także w księgarni Traffic.

Wstęp na pokazy filmowe, festiwalowe spektakle i
wystawy jest bezpłatny. Na festiwalowe spektakle obowiązuje rezerwacja miejsc.
Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.