Facebook Google+ Twitter

W Warszawie ruszają obchody Marca 68'

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-03-03 18:29

Jutro rozpoczynają się obchody 40. rocznicy wydarzeń marcowych. Uroczysta inauguracja odbyła się wczoraj w Teatrze Żydowskim w Warszawie. Obecna była m.in. prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Gołda Tencer, Hanna Gronkiewicz-Waltz / Fot. RybickiJak podkreślali organizatorzy, reakcja mieszkanców Warszawy na obchody - planowane początkowo na niewielką skalę - przekroczyła znacznie ich oczekiwania.
Już jutro rozpocznie się ich najważniejsza część - konferencja naukowa, trwająca do czwartku. W jej organizację zaangażowanych jest wiele instytucji, m.in. Fundacja Shalom, Fundacja Odnawiania Znaczeń, Żydowski Instytut Historyczny oraz wiele innych. Honorowy patronat nad obchodami objęła prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz- Waltz. W czasie spotkania w Teatrze Żydowskim mogliśmy dowiedzieć się jak zaplanowano program i poznać osobisty stosunek zebranych do wydarzeń z 1968 r.

Prezydent Warszawy, prócz nakreślenia tła historycznego wydarzeń sprzed 40 lat, podzieliła się również swoimi osobistymi wspomnieniami.

- Najbardziej mi się wrył w pamięć proces Kuronia i Modzelewskiego, na który chodziłam ze swym ojcem, który był adwokatem. Jacek Kuroń powiedział w czasie swej mowy, że za dwa lata ruszą robotnicy. I to się spełniło! - wspominała prezydent Gronkiewicz-Waltz. - Pamiętam też drugą scenę, bardziej rodzinną, kiedy Grażyna Kuroń przyprowadza do sądu małego wówczas Maćka i w obecności milicjantów rozmawiali na sądowym korytarzu. To jest coś, co na pewno wywarło na mnie jakieś piętno i pokazało, że nie należy się poddawać.Naczelny "Słowa Żydowskiego" Michał Sobelman / Fot. Rybicki

Następnie zabrały głos przedstawicielki Instytutu Badań Literackich PAN. Dorota Krawczyńska podkreślała, że duchową patronką tej części konferencji, za którą odpowiada instytut, jest prof. Maria Janion. W tym dniu dyskusja swym zasięgiem obejmie również "Strach" Jana Tomasza Grossa. Uczestnicy będą się zastanawiać czy książka pozytywnie rozwiązuje pewne kwestie czy im jednak szkodzi.

Żydowski Instytut Historyczny proponuje dyskusję na temat postaw społecznych w 1968 roku oraz szukanie przyczyn tak dużego przyzwolenia na rządową kampanię propagandową. Dyskusja toczyć się będzie głównie wokół postaw inteligencji w latach 60.

Od lewej: Monika Rudaś-Grodzka,Helena Datner, Bella Szwarcman-Czarnota, Dorota Krawczyńska, Szymon Szurmiej / Fot. RybickiKrzysztof Torończyk dyr. Teatru Narodowego ,w którego gmachu będzie się odbywała część konferencji podkreślał rolę inscenizacji "Dziadów" w wydarzeniach marcowych.
- To oburzenie spowodowane zdjęciem przedstawienia Dejmka wylało się z sali teatralnej na ulice i uruchomiło ciąg zdarzeń, które nastąpiło później - mówił Torończyk. - Nasz teatr upamiętnił te wydarzenie pod koniec stycznia i nadał odpowiednią dramaturgię obchodom tak, by teraz w miesiąc później miała miejsce dyskusja.

Rocznica znalazła też swoje miejsce w prasie. Najnowszy numer "Midrasza" kładzie akcent na ból wygnania. Temat opowiedziany jest ze strony osób, dla których była to ważna cezura w życiu oraz z punktu widzenia tych, którzy urodzili się po 1968 roku. "Słowo Żydowskie" również poświęca cały numer tym wydarzeniom. Zawiera recenzje kilka najnowszych książek dotyczących tematu oraz wspomnienia ludzi, którzy musieli wskutek marca opuścić Polskę.

Oprócz konferencji naukowej zaplanowanej na 5 - 7 marca w planie obchodów znalazły się również inne wydarzenia. 8 marca rozpocznie się od spotkania o godzinie 11 pod tablicą na Dworcu Gdańskim, by następnie przenieść się do Teatru Żydowskiego. Tam dyskusji towarzyszyć będzie prezentacja zdjęć oraz występy artystów m.in. Joanny Szczepkowskiej i Gołdy Tencer. Od 5 do 31 marca w foyer TŻ można oglądać wystawę zdjęć "Tu więcej pozostawili po sobie niż mieli". W klubie Fundacji Shalom "Mamele" odbędą się projekcje filmów o Marcu 68'.

Ciekawie zapowiada się prezentacja przygotowana przez Grzegorza Gaudena. 19 marca w Sali Hanna Gronkiewicz-Waltz / Fot. RybickiKongresowej będzie odtwarzane przemówienie Władysława Gomułki, w którym oskarżał polskich Żydów o zdradę. Publiczność będzie mogła wejść i wysłuchać w tym samym miejscu i tej samej scenerii, w której było wygłaszane 40 lat temu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.