Facebook Google+ Twitter

W Warszawie trwa VIII Festiwal Teatrów Tańca - Zawirowania

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2012-07-02 12:46

No i wreszcie w Warszawie rozpoczęły się "Zawirowania", jak na taką dynamiczną nazwę festiwalu przystało, z wielkim rozmachem i impetem. Trwają już od kilku dni, a przed nami jeszcze mnóstwo atrakcji.

mapa wydarzeń artystycznych / Fot. .Równolegle z wytężoną pracą nad warsztatem trwa prezentacja dorobku tancerzy z Europy, Azji i Afryki. To celowe założenie powinno zrealizować się podczas intensywnych dyskusji twórców skupionych wokół praktycznych i teoretycznych kręgów tematycznych. Obejmują one takie oto zagadnienia: Dialog Europa - Afryka, Dialog Europa - Azja, Przezwyciężanie przeszłości, Współpraca teatrów tańca w ramach krajów Unii Wyszehradzkiej, Dwa style hiszpańskich teatrów tańca i Kobieca strona w teatrze tańca.

Tyle o zamiarach twórców festiwalu ZAWIROWANIA, który udało się po raz kolejny zorganizować pomimo kryzysu, niejako w cieniu turniejowego szaleństwa Euro 2012. Gdyby ktoś chciał uczestniczyć we wszystkich warsztatach i prezentacjach, musiałby spędzić na macie i w teatrze cały dzień, bez przerwy na posiłek i odpoczynek. Tak się nie da, więc moje sprawozdanie jest siłą rzeczy wybiórczą analizą przedstawień, które udało mi się zobaczyć i zapamiętać. A jest o czym pisać i dyskutować, bo na naszych oczach zmienia się obraz sztuki tańca, do jakiego nas przyzwyczajono.

Wydawało mi się, że obejrzane przypadkowo ewolucje śpiewających i tańczących jednocześnie solistek (w wystawionej w warszawskim Teatrze Wielkim opery "Matsukaze") są zachwycającym, ale jednostkowym ewenementem. Tymczasem nieprzypadkowo podczas Międzynarodowego Kongresu Tańca słyszałem wielokrotne poprawianie nas piszących o balecie, jako sztuce tańca. Uprawiający ten trudny zawód artyści upierają się, by mówić o nowoczesnej sztuce tańca. Balet to zupełnie inny rozdział sztuki istniejącej w odmiennej przestrzeni. Potwierdzenie tego faktu znajdujemy, patrząc na to, co dziś dzieje się na wielkiej małej scenie, w skali makro i mikro...Współczesny taniec nie ogranicza się już tylko i jedynie do prezentacji ludzkiego ciała i duszy człowieka ukazanego w ruchu i statyce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

tancerz
  • tancerz
  • 12.07.2012 08:43

No i już po festiwalu

Komentarz został ukrytyrozwiń
sawko
  • sawko
  • 03.07.2012 12:47

Już jest i kilka fragmentów pod adresami http://youtu.be/Hptshy5BieE
http://youtu.be/RC5foC3zgWc
http://youtu.be/3O_6hjigPd0
http://youtu.be/VGXox4OYMXk
http://youtu.be/f4WLF4gXvqQ
http://youtu.be/jT0q19VKixY
http://youtu.be/xohxTzVjicw
Miłego seansu!

Komentarz został ukrytyrozwiń
autor
  • autor
  • 03.07.2012 10:10

Jeśli ktoś zechce obejrzeć fragmenty spektakli to są one pod następującymi adresami http://youtu.be/Hptshy5BieE oraz http://youtu.be/RC5foC3zgWc a niebawem wiecej pojawi się na kanale zawirowania2012

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.