Facebook Google+ Twitter

W warszawskich MZA doszło do wielomilionowych malwersacji

Co dzieje się w warszawskich Miejskich Zakładach Autobusowych? Specjalnie dla Wiadomości24.pl ujawnia to Zygmunt Wojciechowski, wiceprzewodniczący komisji zakładowej Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" działającego w MZA.

 / Fot. Wikimedia Commons, zdjęcie umieszczone w domenie publicznej. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Autobus_Warszawa.jpgKiedy zaczęły się poważne problemy na linii kierowcy-zarząd MZA?
- Problem zaczął się kiedy pieniądze otrzymane od miasta na podwyżki pensji MZA zamieniło na dodatek efektywnościowy. Ten dodatek nie jest dla wszystkich. Nie dostają go m.in. pracownicy korzystający z urlopu na żądanie, mający zwolnienia lekarskie lub związkowcy korzystający z oddelegowań doraźnych.

Jak zarząd MZA traktuje kierowców oraz warszawiaków korzystających z ich usług?
- Stan techniczny autobusów bezpośrednio zagraża zdrowiu kierowców i pasażerów. Brakuje pieniędzy przede wszystkim na naprawy, co z resztą prezes sam podkreśla. Jednakże nie brakuje pieniędzy na zatrudnianie innych pracowników, chociażby nowego dyrektora do spraw ekonomiczno-finansowych.

Zarząd MZA zapowiada ponoć, że zatrudni ludzi zza wschodniej granicy?
- Z informacji które posiadam, ten proceder się już zaczął. Obywatele Rzeczypospolitej nie chcą pracować za tak marne pieniądze, jakie otrzymuje nowo zatrudniony kierowca. Taki człowiek dostaje na rękę od 1200 do 1600 zł. Nowy kierowca nie dostaje tzw. trzynastek, jubileuszy i wysługi.

Wie pan coś na temat zniknięcia dyspozytora z pieniędzmi?
- Zaistniała taka sytuacja. Potwierdził to prezes spółki i kierownik oddziału Redutowa. Dyspozytor po kilku dniach się znalazł, a pieniądze prawdopodobnie nie. Nikt nie chce ujawnić informacji dotyczących tej sprawy. Niedopuszczalna jest taka sytuacja, że giną pieniądze i nie informuje się o tym organów ścigania.

Wiadomo ile pieniędzy zniknęło ?
- Z informacji jakie posiadam od kierownika oddziału Redutowa, była to kwota rzędu około 24 tysięcy złotych.

Słyszałem, że kilkanaście dni temu spotkał się pan z prezesem MZA, czego dotyczyły rozmowy?
- Spotkałem się z panem prezesem, chociaż coraz trudniej jest mi z nim rozmawiać. Arogancja obecnej władzy jest tak duża, że o konkretach nie można rozmawiać. Prezes Mieczysław Magierski w obecności przedstawicieli dwóch związków zawodowych, czyli Wolnego Związku Zawodowego Sierpień 80 i Wolnego Związku Zawodowego Kierowców RP powiedział, że w miejskich zakładach autobusowych dopuszczono do wielomilionowych malwersacji finansowych. Na pytanie jakie zadaliśmy, dlaczego tych informacji nie przekazał policji, odpowiedział, że nie ma pozwolenia władz miasta. Dla mnie ta sytuacja jest nie do zrozumienia i ta sprawą jak najszybciej powinien zająć się Ratusz.

Czyli zarząd MZA próbuje zataić wszystkie sprawy związane z pieniędzmi?
- Można tak domniemywać. Podejrzewam, że są to jakieś ciemne strony działania zarządu spółki. Być może jakaś gruba ryba za tym stoi.

Jakie będą państwa następne kroki dotyczące obrony kierowców MZA?
- Na dzień dzisiejszy jesteśmy w sporze zbiorowym z pracodawcą. Czwartego lipca jest kolejna runda rozmów i jeśli nie przyniesie ona pozytywnych efektów to prawdopodobnie odbędzie się referendum strajkowe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Marcin dobra robota, jestem pod wrażeniem :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Komentujcie sprawę przedstawioną w wywiadze :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

ale z Wikipedii :>

Komentarz został ukrytyrozwiń

autobus już na warszawskich blachach :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 26.06.2008 11:56

Pawel i bardzo dobrze, ze jest poprawiany. :) Skorzystalem tylko z okazji, ze to wydawnictwo internetowe, a nie papierowe i zasygnalizowalem blad. :) Lepsze wiec takie wydawnictwo, niz wycofywac wielotysieczny naklad z kioskow. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

foto nie ja wstawiałem :>

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 26.06.2008 11:37

mylące foto - autobus z Gdańska

Komentarz został ukrytyrozwiń

Janusz, tekst bywa poprawiany prze kolejnego redaktora :))

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 26.06.2008 11:34

Jak pisalem komentarz nie bylo ani "stolicy" w zajawce, ani - tym bardziej - "warszawskim" w tytule.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A słowo "stolica" w zajawce?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.