Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12477 miejsce

W weekend mamy szansę zobaczyć zorzę polarną nad Polską. Potężna burza magnetyczna na Słońcu

Mieszkańcy Gdańska, Olsztyna, Szczecina i Poznania mają 90 proc. szans na zaobserwowanie w nocy z piątku na sobotę zorzy polarnej. Nieco mniej prawdopodobne jest wystąpienie zjawiska w miejscowościach leżących na niższych szerokościach geograficznych.

 / Fot. Håkon Sønderland/CC-BY-SA-ND 2.0W nocy z piątku na sobotę wystąpi na Słońcu bardzo silna burza magnetyczna - informuje serwis zmianysolarne.pl. Koronalny wyrzut masy (CME), czyli obłok plazmy z rozbłysku, który miał miejsce w środę pędzi z prędkością 3750 kilometrów na sekundę. Prędkość wiatru słonecznego szacuje się na 900 kilometrów na sekundę. Jest największa od 2 lat.

Powstało zjawisko full-halo CME. Burza geomagnetyczna będzie miała siłę G3-G4 w pięciostopniowej skali. Gdy koronalne wyrzuty masy dosięgają Ziemi następują zaburzenia magnetosfery. Można wówczas obserwować zjawisko zorzy polarnej. Niestety burza geomagnetyczna niesie również niebezpieczeństwa. Przede wszystkim możliwość uszkodzenia linii energetycznych, przerwy w łączności radiowej, a nawet zmiana toru lotu sztucznych satelitów.

Mieszkańcy miejscowości leżących w wysokich szerokościach geograficznych mają szansę zaobserwować zorzę polarną. 90 proc. prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska występuje w takich miastach jak Gdańsk, Olsztyn, Szczecin i Poznań. 60 proc. szans w okolicach Warszawy, Berlina, Brukseli i Amsterdamu. 10 proc. w Wiedniu, Kikowie, Bratysławie i Pradze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Trzeba wypatrywać!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.