Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17038 miejsce

W Wielkiej Brytanii odkryto nowy groźny wirus, podobny do SARS

Lekarze brytyjscy odkryli nowy rodzaj wirusa, który jest podobny do odkrytego 10 lat temu w Chinach wirusa SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome).

SARS – z angielskiego - zespół ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej, doprowadził przed 10 laty na świecie do śmierci setek osób. Nowo odkrytym wirusem zakażony jest pacjent w Wielkiej Brytanii. Zdaniem lekarzy specjalistów, na razie nie można mówić w kontekście nowego wirusa o poważniejszym zagrożeniu dla ludzi.

Zakażony wirusem 49-letni mężczyzna, leczony w Królestwie Brytyjskim, został przewieziony na leczenie do szpitala w Londynie samolotem z Kataru. Pierwszy chory - według mediów z Arabii Saudyjskiej - zmarł, choć nie ma pewności, czy jego zgon spowodował nowy wirus – podał serwisgazeta.pl.

Zdaniem brytyjskiej Agencji Ochrony Zdrowia, nie ma obecnie podstaw, żeby sądzić, że ktokolwiek inny na terenie Wielkiej Brytanii, jest również zakażony. W opinii lekarzy brytyjskich, nowy wirus należy do grupy tzw. "koronawirusów" (rodzaj wirusów zwierzęcych z rodziny Coronaviridae). Bardzo jest podobny do wirusa SARS, który w 2002 roku wywołał u wielu ludzi ciężkie zapalenie płuc; wtedy zmarło ponad 700 osób.

Cytowany ostatnio przez angielską agencję prasową Reuters, szef londyńskiego Centrum Chorób Układu Oddechowego, stwierdził, że na razie nie ma powodów do większych obaw i nic nie wskazuje na to, że wirus przenosi się z człowieka na człowieka.

Jeżeli jednak miałaby być to odmiana SARS, to za jakiś czas, po kolejnych przemianach i "zaaklimatyzowaniu" się w środowisku człowieka, nowy wirus może wywołać, podobnie jak SARS, groźną epidemię.

Stanisław Cybruch

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.