Facebook Google+ Twitter

W Wielkiej Brytanii zmarła prokurator Helena Wolińska

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-28 20:47

W Wielkiej Brytanii zmarła Helena Wolińska - polska prokurator oskarżająca w procesach politycznych okresu stalinizmu w Polsce, między innymi w sprawie generała Emila Fieldorfa "Nila". Miała 89 lat. Od wielu lat mieszkała w Wielkiej Brytanii, gdzie otrzymała obywatelstwo.

Instytut Pamięci Narodowej beskutecznie starał się o ekstracycję Wolińskiej. IPN, podobnie jak wcześniej prokuratura wojskowa, zakwalifikował czyny Wolińskiej jako zbrodnię komunistyczną nie podlegającą przedawnieniu. Wśród aresztowanych przez nią osób znaleźli się zarówno cywile związani ze środowiskiem opozycyjnym, jak i biorący udział w II wojnie światowej polscy oficerowie, między innymi legendarny dowódca Armii Krajowej generał August Fieldorf " Nil", który po sfingowanym procesie został stracony.

W 2001 roku Instytut Pamięci Narodowej po raz pierwszy zwrócił się do władz brytyjskich o tymczasowe aresztowanie Wolińskiej i wydanie jej polskim władzom. Brytyjczycy odrzucili jednak wniosek o jej ekstradycję. Odmowę agumentowali wiekiem oskarżonej i jej stanem zdrowia. Potem były kolejne odmowy.

Od 2006 roku Helenie Wolińskiej zawieszono emeryturę. Wcześniej, przez wiele lat stalinowska prokurator pobierała 1,5 tysiąca złotych miesięcznie.

W latach 1945-1955 Wolińska była jedną z bardziej wpływowych osób na szczytach komunistycznej władzy. Od końca lat 40-tych pracowała w Naczelnej Prokuraturze Wojskowej. Byłą odpowiedzialna za aresztowanie wielu członków AK.
W połowie lat 50-tych specjalna komisja uznała, że ponosi ona odpowiedzialność za łamanie "socjalistycznej praworządności" i zdegradowała ją do stopnia majora. Zarzucono jej między innymi aresztowania bez dowodów winy i niereagowanie na skargi o przestępczych metodach śledczych. W końcu 1956 roku została usunięta z prokuratury i PZPR za "nadużywanie władzy". W 1968 wyjechała z Polski i zamieszkała w Londynie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.