Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2994 miejsce

W Wielkopolsce może powstać elektrownia atomowa?

 • Źródło: OhmyNews
 • Data dodania: 2006-08-14 07:47

W latach 80. setkę mieszkańców Klempicza niemal dosłownie zelektryzowała informacja o projekcie wybudowania w ich wsi elektrowni jądrowej. Minęło ćwierć wieku i po expose premiera Kaczyńskiego te plany powracają.

Fot. S.Siewior, Opr. P.Tomaszewski Do końca 2022 roku w Polsce powstanie elektrownia jądrowa. Ten ambitny plan zapisany już w zeszłym roku w dokumencie ,,Polityka Energetyczna Polski do 2025 roku’’, został przypomniany przez Jarosława Kaczyńskiego. Premier w expose zaznaczył, że już dziś powinniśmy myśleć o energetyce atomowej. Dlaczego nie w Wielkopolsce?

30 domów, 1 elektrownia

Klempicz to 30 domów rozsianych wzdłuż drogi, przystanek autobusowy, żwirownia, skup grzybów i jagód – wszystko w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim, w gminie Lubasz, w samym środku Puszczy Noteckiej. W 1982 roku wieś była na ustach wszystkich Polaków. Na kilkunastu hektarach miała tu powstać elektrownia jądrowa. O tym, że zamierzenia były poważne, świadczy kilka faktów.

– Planowano między innymi wybudowanie mostu w Obrzycku, który rzeczywiście później powstał. W studium zagospodarowania przestrzennego Szamotuł natomiast zapisano wybudowanie osiedla dla 20, 30 tys. mieszkańców, przyszłych pracowników elektrowni – wymienia Jerzy Gładysiak, dyrektor Departamentu Infrastruktury Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego.

W Szamotułach miała też powstać obwodnica dla pracowników dojeżdżających z Poznania. Zamierzano utworzyć sieć dostarczającą do Poznania ciepło wytwarzane podczas chłodzenia reaktora. Zaawansowane były też plany budowy progu wodnego na Warcie. Pomysł ostatecznie upadł dopiero przy końcu lat 80., głównie ze względów finansowych.

Do dziś jednak Klempicz ma odpowiednie warunki geologiczne i nie najgorszy dostęp do niezbędnej do chłodzenia reaktora wody z Warty. Poza tym znajduje się w tej części Wielkopolski, która wymaga poważnych inwestycji.

Co zadecyduje?

Czy w Wielkopolsce są realne szanse na powstanie elektrowni jądrowej? Zdaniem Stanisława Latka z Państwowej Agencji Atomistyki, o wyborze miejsca zadecydują względy techniczne i finansowe:

– Pierwszy blok polskiej elektrowni powinien być uruchomiony na przełomie 2021 i 2022 roku. Czynników wpływających na wybór miejsca jest wiele. Wyjściowym jest aspekt gospodarczy. Dodatkowo, ważny jest dostęp do wody, ogólny poziom rozwoju infrastruktury oraz zgoda społeczna na tego typu inwestycję – wyjaśnia Latek.

Takie postawienie sprawy nie determinuje, w którym miejscu Wielkopolski mogłaby się pojawić elektrownia jądrowa. Teoretycznie jest to możliwe w miejscowościach leżących wzdłuż Warty. Jerzy Gładysiak nie chce przesądzać, czy w ogóle w naszym regionie pojawi się tego typu inwestycja.

Koszt budowy elektrowni to minimum kilkanaście miliardów złotych. Wkrótce w ministerstwie gospodarki zostanie powołany specjalny zespół, który zajmie się tą sprawą.

Polski program energetyki jądrowej

Pierwszym etapem realizacji polskiego programu energetyki jądrowej miała być budowa elektrowni jądrowej Żarnowiec w miejscu zlikwidowanej wsi Kartoszyno nad Jeziorem Żarnowieckim. Program ten obejmował także wybudowanie elektrowni jądrowej ,,Warta’’ w Klempiczu. Elektrownia w Żarnowcu docelowo miała się składać z czterech bloków energetycznych napędzanych reaktorami o łącznej mocy 1600 megawatów. Zmiana warunków ekonomicznych po 1989 r., protesty ekologiczne i katastrofa w Czarnobylu, spowodowały, że elektrownia nie powstała.

– Elektrownia w Polsce musi powstać. Alternatywy nie ma. Wybór miejsca to jednak decyzja rządowa. W Wielkopolsce obecnie głównym przeciwskazaniem jest malejący od lat przepływ Warty. Przed ewentualnym rozpoczęciem budowy elektrowni należałoby sporo zainwestować w spiętrzenia wody na rzece – podkreśla Jerzy Gładysiak.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Krzych
 • Krzych
 • 10.09.2012 15:48

Do Mir Naleziński: Atomówka to nic innego jak monopol dla polików. Fotowoltaika teraz już stoi na wysokim poziomie i na terenach które rzekomo by miały iść pod budowę atomu, można postawić z powodzeniem solar parki o podobnej wydajności, po za tym każdy może małą instalacje postawić na swoim domu lub też spółdzielnie na blokach mieszkalnych. Atom to przeżytek i śmierć. Zobaczcie na Niemców zamykają Atomówki i stawiają solar parki. LUDZIE PROTESTUJCIE !!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
zigor
 • zigor
 • 13.03.2012 09:24

obecna ekipa nie potrafi zbudować kawałka drogi a chcą budować elektrownię atomową, mają z tym problem japończycy, amerykanie, rosjanie oraz niemcy, trochę większe potęgi technologiczne i ekonomiczne niż my. Będzie jak z drogami: połowa materiału do żyda, kasy w kieszenie lokalnych kacyków. Głosujmy na programy i kasę dla obywateli, wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni, przedsiębiorstw, gospodarstw i gmin na alternatywne źródła energi, będziemy samowystarczalni, będziemy też mieć więcej do powiedzenia we własnych sprawach. Władza i energia dla ludzi nie dla monopolistów i rządów które im jedzą z ręki.

Komentarz został ukrytyrozwiń
CYGAN
 • CYGAN
 • 26.02.2012 20:10

Eletrownie ATOMOWĄ niech sobie wybudują w WARSZAWIE CWANIAKI a nie w wielkopolsce,wogule co to za pomysł---niemcy wyłanczają swoje elektrownie a jak ZWYKLE polak wszystko robi od dupy strony chce pokazać że da rade!!! BANAŁ.PO EURO 2012 i tak nas na nic nie bedzie stać bedziemy miec drugą GRECJIĘ.BANKRUCI NA MAXA. WEWELSFLEHT ELEKTROWNIA ODDALONA 4KM----NIEMCY ----1500 OSÓB CHORUJE NA NOWOTWORY RÓŻNEGO TYPU

Komentarz został ukrytyrozwiń
tomek deszcz
 • tomek deszcz
 • 13.02.2012 11:05

w gminie na której ma powstać powinno odbyć się referendum ludzie z okolicznych miejscowości powinni mieć pierwszeństwo przy zatrudnieniu

Komentarz został ukrytyrozwiń
dd
 • dd
 • 20.05.2011 20:08

Elektrownia atomowa nie powinna powstać, ponieważ jestem z ciemnogrodu a u nas w ciemnogrodzie wróżka mówiła, że i tak lipa z tego.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Damian Przybył
 • Damian Przybył
 • 05.04.2011 21:57

Ja nie chce mieć elektrowni jądrowej mieszkam w Wronkach a jak to wybuchnie płakać mi sie chce !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
grot
 • grot
 • 02.04.2011 15:03

Chyba w tym wszystkim zapomniano o fakcie, że Klempicz znajduje się w Puszczy Noteckiej, a więc na terenie chronionym ze względu na jej walory przyrodnicze. Ponadto bliskie sąsiedztwo tak dużej aglomeracji miejskiej, jakim jest Poznań, powinno uniemożliwić przeprowadzenie planu budowy tej elektrowni ze względów na konsekwencje ewentualnej awarii lub katastrofy. Gdy chodzi o komentarz osoby z kwietnia 2007r., to pisanie o mizrernej śmiertelności ludzi po katastrofie w Czarnobylu jest chyba kiepskim, niefortunnym żartem. Obecnie liczbę ofiar szacuje się na ponad 90000, a przewiduje się, że ta liczba okaże się w przyszłości znacznie większa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
SAJGON
 • SAJGON
 • 22.03.2011 08:26

Absplotnie Elektrownia Jądrowa nie powinna powstać w Klempiczu !!! Jeżeli kiedykolwieg rząd polski zdecyduje się na taką inwestycję to w miejscu gdzie warunki są spełnione w 100% a warta z pewnością nie jest pewnym chłodziwem jeżeli chodzi o reaktor. Niech wybudują tam gdzie jest to pewne a mianowicie np. wzdłuż Wisły !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
inz Kosicki
 • inz Kosicki
 • 01.01.2011 15:45

Panowie, jak widze takie artykuly to poraza mnie brak wiedzy o odnawialnych zrodlach energii.
W krajach zachodnich wszystkie dyrektywy mowia o ograniczaniu energetyki konwencjonalnej i atomowej na rzecz odnawialnej, tylko u nas chca sie ludzie pchac w slepa uliczke, ktora juz sprawdzili inni.
Mamy taki potencjal energetyczny dla energetyki wiatrowej i wodnej, ze prosze nie mydlic ludziom oczu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście, ż powinna. Przy tak mizernej śmiertelności jak w Czarnobylu, to aż dziwne, że jeszcze jej nie ma. A węgla nam nie wystarczy na wieki. Przecież teraz reaktory to inna bajka...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.