Facebook Google+ Twitter

W wieży pod Jelenią Górą odkryto cenny fresk z Matką Boską

  • Źródło: Nasze Miasto
  • Data dodania: 2007-11-06 11:25

Wieża rycerska w Siedlęcinie pod Jelenią Górą znowu zadziwiła naukowców. Kilka lat temu odkryto w niej średniowieczne freski przedstawiające rycerzy okrągłego stołu. Teraz konserwatorzy natknęli się na cenne malowidło Matki Bożej z Dzieciątkiem

 / Fot. Marcin Oliva SotoZaskoczenie jest tym większe, że wieża była wcześniej wielokrotnie i starannie badana. Naukowcy mieli się zajmować tylko konserwacją fresków. Tymczasem okazuje się, że wciąż odkrywają nowe malowidła.

- Warstwa po warstwie zdejmowaliśmy nałożone przez wieki kolejne powłoki tynku, starając się dotrzeć do tej oryginalnej, czyli gotyckiej - mówi konserwator Paweł Boliński z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Naukowcy nie mogli wyjść ze zdumienia, gdy w jednym z pomieszczeń natknęli się na ślady obrazu, który przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem. Drugi fresk w wieży w Siedlęcinie odnaleziono w innej komnacie, tuż przy wejściu do dawnej latryny. Widnieje tam męska głowa w nakryciu ozdobionym piórem.

- Można ją już oglądać podczas zwiedzania wieży. Madonny na razie nie pokazujemy, gdyż w tym pomieszczeniu trwają jeszcze prace - mówi Agnieszka Matysiak, przewodnik oprowadzający turystów po zabytku.

- Oba malowidła zostały wykonane w technice mokrego fresku. To najbardziej wyrafinowany sposób zdobienia ścian - wyjaśnia konserwator Paweł Boliński. - Obecnie właściwie nie jest już stosowany.

Dawni mistrzowie nakładali pigment zmieszany z wodą wapienną na świeży, mokry jeszcze tynk. Kolor wiązał się z zaprawą i dzięki temu był niezwykle trwały. Dziś taką technikę stosują jedynie konserwatorzy dzieł sztuki. Artyści jej poniechali.

Według naukowców oba obrazy powstały prawdopodobnie w XIV wieku. Jednak dokładnie będzie je można datować dopiero po badaniach laboratoryjnych próbek pigmentu. Ich autor nadal pozostaje nieznany. Według Pawła Bolińskiego, odkrycie tak starych fresków w świeckiej budowli jest niezwykłą rzadkością.

- Przede wszystkim ze względu na niewielką ilość zachowanych budowli świeckich z tego okresu - wyjaśnia Boliński.

Konserwatorzy najczęściej odnajdują średniowieczne freski w obiektach sakralnych. Na przykład scenę Sądu Ostatecznego odkryto w kościele franciszkanów we Lwówku Śląskim. Pochodzące z XV w. malowidła ścienne odsłonięto ostatnio także w kościele pw. św. Franciszka w Świebodzicach.

- Wieża była wcześniej wielokrotnie badana, nie spodziewaliśmy się, że pod tynkiem będą jeszcze jakieś malowidła - komentuje Agnieszka Matysiak.

Od kilku lat obiektem opiekuje się Fundacja Zamek Chudów. Jej członkowie zajmują się też renowacją zamku w pobliżu Gliwic.

Wieżę można zwiedzać codziennie za wyjątkiem poniedziałków w godzinach od 10 do 16.
Bilet normalny kosztuje 3 zł, bilet ulgowy 1,50 zł.

Rafał Święcki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.