Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13285 miejsce

W wirtualnym świecie czatów

Internetowe czaty odgrywają obecnie coraz większą rolę. Dlaczego młodzi ludzie tak wiele godzin spędzają w sieci? Czego tam poszukują? Przyjaciół? Miłości? Szczęścia?

Czat jednego z portali internetowych / Fot. www.wp.plCzat jest miejscem, gdzie codziennie możemy spotkać tysiące ludzi chętnych do rozmowy na różne tematy. Kontakt na czacie tym różni się od innych form kontaktu (np. poprzez grupę dyskusyjną czy pocztę elektroniczną), że komunikacja odbywa się w czasie rzeczywistym - rozmówca od razu odpisuje na naszą wiadomość.

Wchodząc na czat musisz wpisać swój nick, (ksywę) aby się zalogować. Czaty podzielone są na pokoje tematyczne typu: „randki”, „nastolatki”, „przyjaciele” itp. Czatować możesz na kanale ogólnym, gdzie wszyscy użytkownicy z danego pokoju dyskutują ze sobą lub na tzw. privie - bezpośrednio z daną osobą. Warto też podkreślić, że możliwe jest czatowanie jednocześnie z kilkoma osobami.

Wirtualnie

W internetowym świecie wszystko jest prostsze, nabiera barw. Ludzie wydają nam się inni: lepsi, bardziej wyrozumiali. Można anonimowo porozmawiać z nimi o problemach, trudnych sytuacjach, szkole. Nikt przecież nie wie dokładnie, kim jesteś. Czasami każdy z nas chciałby zapomnieć o szarej rzeczywistości i przenieść się do innego lepszego świata. Trudne, pełne obaw życie, negatywne nastawienie ludzi, często brak zrozumienia ze strony bliskich osób - prawdopodobnie to wszystko sprawia, że wirtualny świat wydaje się nam lepszy. - Lubię czatować. Zapominam wtedy o wszystkich sprawach i jestem szczęśliwa, że mam kogoś, kto mnie rozumie – stwierdza Ania1*, jedna z internautek.

Realnie

Z drugiej strony jednak czaty nie są bardzo bezpiecznym miejscem. Obecnie wiele słyszy się w mediach o działalności w sieci grup pedofilskich. Często młodzi ludzie udostępniają obcym dane personalne i spotykają się z nimi w rzeczywistym świecie. Młodzież nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie konsekwencje mogą wyniknąć z takich całkiem przypadkowych znajomości. Coraz częściej media podają nam informacje o gwałtach czy uprowadzeniach młodych osób. Realia mówią same za siebie. - My rodzice zwykle nie zdajemy sobie sprawy z tego, co nasze pociechy robią w wolnych chwilach. Jesteśmy za bardzo zabiegani i zajęci swoimi sprawami. Czasami warto jednak kontrolować to, z kim nasze dzieci rozmawiają przez internet i z kim się kontaktują. Lepiej być ostrożnym, niż później mówić, że jest już za późno - stwierdza Elżbieta Twardy, mama jednej z licealistek.

Kto czatuje?

Agata Błochnio - reporterka e-Lamy przeprowadziła ankietę. Jej wyniki można znaleźć tutaj.

http://www.e-lama.pl/artykul.php5?id=456

Co na to młodzi ludzie?

- Nigdy nie byłam zwolenniczką „randkowania” w sieci. Stawiam na real, gdzie wszystko jest prawdziwe.Nie wiem, jak można w ogóle myśleć o umawianiu się przez neta. Moim zdaniem to głupie. Nie ma to jak poznanie kogoś w normalnym świecie - stwierdza studentka Anna Drozd.

- Nie korzystam z czatów. Co najwyżej z forum. Po prostu nie kręci mnie zawieranie nowych znajomości przez internet. Chociaż znam ludzi, którzy poznali sie na czacie, to jednak nie jestem tego zwolennikiem Uważam, że łatwo można się uzależnić, a tego nie chcę - dodaje licealista Mateusz Giewonoński

- Od kiedy mam dostęp do internetu, to niemal dzień w dzień korzystam z czatu. Często prowadzę z różnymi ludźmi ciekawe dyskusje. Ogólnie zawsze byłam otwarta na nowe znajomości, a czat czy real to żadna różnica. Owszem moi rodzice mają do mnie pretensje, że czasami za długo jestem na czacie, ale ja to lubię - podsumowuje gimnazjalistka Karolina Komańska.

To od nas samych zależy, co wybierzemy - znajomość z internetu czy realnego świata.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Asiek
  • Asiek
  • 06.08.2012 22:48

Nie ma porównania między takimi czatami jak choćby na screenie, a nwoymi jak np. gochat.in To jakby zestawić syrenkę z mercedesem. Ludzie też trafiają się inni, bo o takcih jak ostatni przeze mnie wymieniony, wie póki co mało kto.

Komentarz został ukrytyrozwiń

xd

Komentarz został ukrytyrozwiń

wow xd

Komentarz został ukrytyrozwiń

Agata, a jaki nick?;] No bo ja w sumie to siedzę ;] Mowimy oczywiście o dobrym starym IRCnecie, bo ja nie uznaje innych sieci;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

EEeeeh, a czy ktoś poza mną siedzi tu jeszcze na starym, dobrym Ircu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

taki tekst byłby rewelacją jakieś 6 lat temu, dzis to wszystko wiadomo, nawet internetowemu ignorantowi.
Ale autorka jest bardzo młoda,a pokusiła sie o przytoczenie cudzych opinii, postarała się, co w przypadku młodych ludzi wcale nie jest takie powszechne.

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszystko zależy z pewnością od CZŁOWIEKA. Ostatnie zdanie bardzo ważne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak zwykle cenna uwaga ;)) j

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszystko fajnie, szkoda, że artykuł jest dość jednostronny. Właściwie jedynym minusem jest objechany już przez wszystkich temat pedofilii. A gdzie np Klaudio sprawa języka na czatach, języka który w większości wypadkach jest tragiczny. Teksty pokroju: "Chcesz sie poruch..." są na porządku dziennym. Mimo ze czaty są moderowane. Do tego cóż, głupota niektórych wypowiedzi poraża. Bo czaty są traktowane jako miejsca gdzie można wszystko. Tak jak forum Onetu np. I dlatego jestem przeciwnikiem takowych czatów. Wolę irca, czyli przodka obecnych czatów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

haha ;)) hmmm oto jest pytanie!! ;) wybór należy do MNIE ;DD

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.