Facebook Google+ Twitter

W Żaganiu niepełnosprawni dotrą do urn

Za dwa tygodnie wybory do europarlamentu. Sprawdziliśmy czy w Żaganiu niepełnosprawni wyborcy będą mogli głosować bez barier.

Podjazd dla wózków inwalidzkich przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Żaganiu / Fot. Bartosz KulejPojawia się ważne pytanie - czy w Żaganiu niepełnosprawni mogą bez przeszkód uczestniczyć w eurowyborach? Problem jest poważny. Według danych Państwowej Komisji Wyborczej z powodu barier architektonicznych w wyborach w 2007 roku nie wzięło udziału nawet 2 mln Polaków.

W mieście funkcjonują cztery lokale przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych. – Uważam, że to wystarczająca liczba, jak na miejscowość, w której wszystkich miejsc do głosowania jest w sumie 14 – mówi Tomasz Jakimczuk doradca do spraw niepełnosprawnych w żagańskim magistracie.
Pierwszy lokal znajduje się w Ośrodku Opieki Społecznej przy ul. Pstrowskiego. – Budynek ma podjazd dla wózków, a lokal jest na parterze. Co ważne, dojazd do placówki nie jest utrudniony – ocenia urzędnik.

Stołówka należąca do Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. X-lecia PL to kolejne miejsce, gdzie niepełnosprawni mogą oddać swój głos. Na pierwszy rzut oka miejsce wydaje się być pozbawione wszelkich barier. Jednak po dokładniejszej obserwacji zauważymy niedociągnięcia.
– Rzeczywiście dojazd nie jest idealny, liczne szczeliny i dziury na drodze tuż przed budynkiem mogą utrudniać poruszanie się wózkiem - ocenia T. Jakimczuk. – Droga dojazdowa zostanie poprawiona i wyrównana w najbliższych dniach – zapewnia naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Jan Mazur. Następnym miejscem w Żaganiu, w którym niepełnosprawni będą mogli zagłosować w nadchodzących wyborach jest Pałac Książęcy. Znajdują się tu dwa lokale (sale 171, 197) obydwa na parterze z dogodnym dostępem dla wózków.

Co z osobami mieszkającymi w obwodzie, gdzie nie ma lokali przystosowanych dla niepełnosprawnych? – Takie osoby mogą zgłaszać do 28 maja w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta wnioski o dopisanie ich do listy wyborców w wybranym obwodzie głosowania – informuje J. Mazur. – Ponadto niepełnosprawni lub osoby starsze mogą do dnia 5 czerwca, pobrać zaświadczenie uprawniające do głosowania w dowolnym obwodzie na terenie miasta.

Inną formą pomocy ze strony Magistratu jest dowóz niepełnosprawnych ruchowo do lokali wyborczych. – Będziemy działać od 16 do 18, przewożąc wszystkich zainteresowanych naszym radiowozem - tłumaczy Komendant Straży Miejskiej Mariusz Modzelewski.

Chęć otrzymania takiej pomocy należy zgłosić w godz. od 8 do 15 w Urzędzie w dniu wyborów pod nr tel. 068 477-10-40 (sekretariat UM).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.