Facebook Google+ Twitter

W zakresie innowacji Polska 20 lat za UE

W zakresie innowacyjności nasz kraj dopiero za dwadzieścia lat dogoni kraje Unii Europejskiej. Tak wynika z raportu opublikowanego 14 lutego przez Komisję Europejską.

Dokument wskazuje jednak, że okres dwudziestu lat będzie realny, jeśli utrzyma się w naszym kraju innowacyjne tempo z ostatnich kilku lat. Nasze wyniki w tym zakresie w ciągu ostatnich pięciu lat w stosunku do unijnej średniej zdecydowanie wzrosły. Stąd takie przewidywania specjalistów KE.

Raport Komisji Europejskiej dotyczący osiągnięć w zakresie innowacyjności opracowano na podstawie wielu kryteriów. Mamy spore osiągnięcia jeśli chodzi o:
- edukację dzieci i młodzieży;
- wydatki na technologie informatyczne i telekomunikacyjne;
- zakres sprzedaży nowych produktów.

Jednak w innych dziedzinach wypadliśmy poniżej unijnej średniej. Chodzi tu o:
- inwestycje w same badania przeprowadzane pod kątem innowacyjnych rozwiązań;
- rozwój oraz liczba zgłaszanych patentów.

Dlatego ogólnie nie jesteśmy na dobrej pozycji. Niestety, gorsze przewidywania dotyczą jedynie Rumunii, Bułgarii i Łotwy.

Z kolei doskonałe wyniki jako „światowi liderzy innowacyjności, obok Stanów Zjednoczonych i Japonii” uzyskują: Dania, Finlandia, Szwecja i Wielka Brytania. Większość reszty państw Wspólnoty dogania te najlepsze. Średnią unijną, jeśli chodzi o innowacyjność, już za dziesięć lat osiągnąć mają trzy kraje – Estonia, Czechy i Litwa. Raport mówi, że są one „na dobrej drodze” do tego.

Jednak Unia Europejska jako całość ma jeszcze wiele do nadrobienia w stosunku do Stanów Zjednoczonych i Japonii. Sprawa dorównania tym państwom w innowacyjności oraz nakładach sił i środków finansowych na badania i rozwój nie będzie łatwa. Na przykład w 2003 r. inwestycje w badania naukowe i rozwój wyniosły w Unii Europejskiej zaledwie 1,93 procent PKB. Nie wypada to imponująco w porównaniu z 2,59 procent w USA i 3,15 procent w Japonii.

Nasza Wspólnota przyjęła sobie za cel zwiększenie nakładów na badania naukowe do 3 procent PKB do roku 2010. Dążenie to było jednym z głównych priorytetów Strategii Lizbońskiej, która zakładała przekształcenie UE w najbardziej konkurencyjną gospodarkę świata. Nie tylko dotrzymanie kroku innowacyjnym potęgom, ale i bycie dla nich konkurencyjnym pod względem nowych technologii, to jedno z najważniejszych wyzwań dla UE.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Warto skorzystać z pieniędzy unijnych: http://funduszeue.info/dotacje-dla-firm/ A przynajmniej spróbować :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trudne zadanie; nawet w perspektywie 20 lat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.