Facebook Google+ Twitter

W zbankrutowanym Detroit kwitnie rolnictwo

Detroit - stolica Michigan przekształca się dzięki oddolnej inicjatywie w rolniczy ośrodek. W parkach i na trawnikach powstało ok. 1400 farm i ogródków, gdzie ludność uprawia ziemię, by uzyskać tanią żywność. Miasto przekształca się w wieś.

 / Fot. Jeff Hall/Public domain Długi miasta Detroit w stanie Michigan wynoszą ponad 18 miliardów dolarów. Władze miasta zaoferowały swoim wierzycielom na początku lipca, że są w stanie spłacić jedynie 10 centów z każdego dolara długów. Złożyły wniosek do sądu o zatwierdzenie bankructwa, upatrując w tym jedyny program ratunkowy. Dzięki ogłoszeniu bankructwa, część długu Detroit zostałaby umorzona.

Sędzia hrabstwa Ingham Rosemarie Aquilina , powołując się na zapisy w konstytucji tego amerykańskiego stanu, stwierdziła, że ogłoszone przez miasto Detroit bankructwo jest niezgodne z prawem. Jak twierdzi, bankructwo doprowadzi do zmniejszenia świadczeń emerytalnych pracowników sektora publicznego, a zmniejszenia tych świadczeń zabrania z kolei konstytucja Michigan.

W stolicy Michigan dawno upadł przemysł. Produkcja samochodowa, która uczyniła z Detroit jedno z najbogatszych miejsc w USA, przenosiła się do Azji, a bogaci mieszkańcy wyprowadzili się na przedmieścia. Szacuje się, że wśród 700 tys. wszystkich mieszkańców Detroit, w 83 proc. czarnoskórych, ponad 40 proc. żyje poniżej poziomu ubóstwa.

Z Detroit wyjechały rodziny zamożne i z klasy średniej, w mieście szerzy się przestępczość i analfabetyzm wśród dorosłych. Patową sytuację w mieście próbuje rozwiązać na własną rękę pozostała w mieście żyjąca w biedzie ludność. Fundacji McGregor, która od lat pomaga walczyć z biedą w Detroit, wspiera oddolne inicjatywy, takie jak "Greening Detroit", które promują zalesianie niezagospodarowanych, opuszczonych terenów miasta oraz miejskie rolnictwo. Ludzie dostają za darmo nasiona i narzędzia oraz są bezpłatnie szkoleni, jak uprawiać ziemię.

Działalność rolnicza znajduje poparcie. Nacisk na trwały rozwój lokalnego rolnictwa, samowystarczalność i zdrową żywność to jedyna droga przetrwania dla upadłego ośrodka. Bywa, że jest to działalność dochodowa, bo sprzedawane na targach warzywa łatwo znajdują nabywców wśród mieszkańców bogatych okolicznych miasteczek.

Czytaj także: Detroit ogłosiło upadłość. Największe bankructwo w USA

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bardzo dziękuję za linki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.