Facebook Google+ Twitter

W Zgorzelcu komórki łapią niemiecki sygnał

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2008-08-25 09:13

Rozmowa przez telefon może nas słono kosztować. Rozmawiając przez telefon komórkowy w Zgorzelcu, można wpaść w prawdziwą pułapkę.

 / Fot. "Polska. Gazeta Wrocławska". Marcin Osman- Rachunek za takie połączenia może cię przyprawić o zawał - ostrzega Sebastian Lakatosz, młody mieszkaniec Zgorzelca.

To dlatego, że w kilku punktach centrum miasta telefony samoczynnie przełączają się na niemieckie sieci komórkowe, których sygnał jest tu mocniejszy od polskich. Wówczas włącza się tzw. roaming, a to oznacza wyższe koszty rozmów i wysyłanych SMS-ów.

- Kilka razy telefon przełączył mi się w tryb roamingu. Wysłałem parę SMS-ów przez niemiecką sieć. Zorientowałem się, dopiero, kiedy sprawdziłem stan konta - opowiada Sebastian. Płaci nie tylko ten, kto dzwoni, ale także ten, kto odbierze telefon.

Koszty mogą być ogromne. Na przykład przy abonamencie w wysokości 55 zł w sieci Orange koszt połączenia z innymi telefonami komórkowymi to 55 gr/min, a wysłanie SMS-a to 20 gr. Jednak gdy telefon pracuje w roamingu, koszt rośnie od 2,20 zł/min do 4,90 zł/min. Wysłanie krótkiej wiadomości tekstowej (SMS) w roamingu kosztuje 1,50 zł. Koszt minuty odebranego połączenia to od 1,10 zł do 2 zł/min.

Ofiarami niechcianego roamingu najczęściej padają użytkownicy telefonów sieci Orange. Maria Piskier, rzecznik firmy na Dolny Śląsk, obiecuje, że sprawdzi, czy zmiana operatora w Zgorzelcu nie ma związku ze zwiększeniem mocy niemieckich nadajników. Od razu dodaje, że na uznanie reklamacji związanych z niechcianym roamingiem klienci raczej nie mają co liczyć.

Jak ręcznie zmienić sieć?
W telefonach firmy Nokia z systemem Symbian trzeba wejść w zakładki narzędzia/ustawienia/sieć i wybrać ręczny wybór sieci.
W telefonach LG wybieramy kolejno zakładki: ustawienia/łączność /sieć/wybór sieci. Podobnie w Siemensach i Samsungach.
Warto co jakiś czas sprawdzać, który operator nas obsługuje, bo aparaty mają tendencję do ponownego automatycznego zmieniania sieci.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

J. Szałkowski
  • J. Szałkowski
  • 18.08.2011 13:03

Za UKE (Urząd Komunikacji Elektronicznej):
Każdego klienta, który znajdzie się na terytorium innego państwa członkowskiego, operator zobowiązany jest poinformować automatycznie o opłatach za wykonanie i odbieranie połączeń za pomocą tekstowej usługi informacyjnej. Te podstawowe zindywidualizowane informacje są udzielane klientowi bezpłatnie i bez zbędnej zwłoki i obejmują maksymalne opłaty, którymi klient może zostać obciążony zgodnie z posiadanym planem taryfowym (...).
Klient może zrezygnować z tej usługi w każdej chwili i może w dowolnym momencie żądać ponownego nieodpłatnego uruchomienia tej usługi przez operatora macierzystego.
Klientom niewidomym lub niedowidzącym informacje te mogą być przekazywane bezpłatnie poprzez połączenie głosowe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przecież to czy roaming jest włączony czy nie to sprwa sieci a nie telefony - jaki więc problem zadzwonić do operatora z info, że nie chce się mieć aktywowanego roamingu - wówczas każdy błąd (o ile z kosmosu włączy się roaming) można skłądać reklamację bo nie można płacić za coś czego się nie ma :)

Tak więc - telefon do operatora i powyłączać sobie roamingi.. problemu nie będzie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.