Facebook Google+ Twitter

W Zielonej Górze biskup wybierze prezesa młodych katolików

Trzech kandydatów ubiega się o stanowisko prezesa diecezjalnego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. To dotychczasowi członkowie zarządu. Delegaci poczuli się zniesmaczeni. Kto zostanie prezesem - o tym zadecyduje biskup Stefan Regmunt.

W murach zielonogórskiego kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża odbyła się w bieżący weekend, trzydniowa sesja kierownictw oddziałów i kół Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, w której miano wybrać nowy skład zarządu i komisji rewizyjnej.

W sobotnie popołudnie przystąpiono do wyborów. O ile przy wyborze członków do komisji rewizyjnej, nie było żadnych zgrzytów personalnych, to takie wystąpiły przy typowaniu kandydatur na fotel prezesa diecezjalnego KSM.

- Absolutnie o żadnym skandalu nie można mówić! - natychmiast zastrzega się w rozmowie z Wiadomościami 24pl, nasz informator Michał. - Byliście jednak zdegustowani kandydaturami, w kuluarach mówiono o „spółdzielni” - nalegamy na rozmówcę. - Nie potwierdzam, nie zaprzeczam – szybko odpowiada Michał. Zastrzega też, że mówi to nieoficjalnie.

O prezesurę wystąpił dotychczasowy prezes KSM, Łukasz Brodzik, potem zaraz, jego zastępca Adrian Wilczyński, i na koniec, skarbnik Anna Bartnik. To zaskoczyło młodych katolików. - Oczywiście, że to wielki problem – spostrzega Michał. I nieoficjalnie wyjaśnia, że poproszono o interwencję biskupa.

Kiedy to nastąpi, w tej chwili nie wiadomo.

Biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, dr Stefan Regmunt w ostatnim czasie przystąpił do ofensywy w zjednaniu sobie młodzieży. Diecezjalne Duszpasterstwo Młodych wyemitowało w internecie dwa kolejne wideoblogi z cyklu „Biskup z młodzieżą”, gdzie bp Regmunt stara się w sposób sympatyczny nawiązać dialog z młodymi. Nie wychodzi mu to teraz najlepiej. Szeroko o wideoblogu biskupa informowały Wiadomości 24pl. - W słowach biskupa, było takie eciu-pleciu, nie było to naturalne. To w żaden sposób do młodzieży nie dotrze, mimo, nieukrywanych starań biskupa – skomentował drugą emisję wideoblogu, Ireneusz Roszak z Książa Śląskiego (lubuskie), który jest osobą niewidzącą, obdarzoną za to doskonałym słuchem.

Nasz informator Michał nie ukrywa, ze biskup pragnie zmienić nieco skostniałą i zbyt już rutynową działalność KSM.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zostało powołane przez Konferencję Episkopatu Polski dekretem z dn. 10.10.1990 r. Zasadniczym celem KSM – jak można przeczytać w statutowej deklaracji –„ jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan oraz aktywne uczestnictwo we wspólnocie i misji Kościoła przez szerzenie i upowszechnianie katolickich wartości i zasad we wszystkich dziedzinach życia...”

Stowarzyszenie zrzesza osoby w wieku od 14 do 30 roku życia, „pragnących twórczo i aktywnie wykorzystać swoją młodość” (za programem formacyjnym KSM).

Zielonogórskie KSM za patronkę ma bł. Karolinę Kózkówne. W skład zarządu wchodzi asystent kościelny, ks.kan. Zbigniew Kucharski.

Młodzi zielonogórscy katolicy za trzydniową sesję, od piątku do niedzieli, żądali od każdego uczestnika 40 zł (w tej cenie było wyżywienie i nocleg), zaś za udział w głównym wyborczym posiedzeniu – 5 zł. Organizatorzy prosili uczestników o zabranie ze sobą notatników i kalendarzy, zaś nocujących – jeszcze o śpiwory. Jak można było zaznajomić się z programem, w czasie tego pobytu, przewidziano: „wspólne rozważania, adorację, modlitwę, integrację i miłą zabawę”.

Zajrzyj: http://www.zg.ksm.org.pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.