Facebook Google+ Twitter

W zniszczonym pożarem pałacu w Wąsowie rozpoczęto prace remontowe

W pałacu w Wąsowie, który przez kilkoma tygodniami uległ zniszczeniu w wyniku pożaru, rozpoczęły się już prace remontowe. Właściciele apelują o wsparcie.

Późnym wieczorem 19 lutego 2011 roku XIX-wieczny pałac Hardtów w wielkopolskim Wąsowie, w którym mieściły się czterogwiazdkowy hotel i restauracja, został w 70 procentach strawiony przez ogień, a następnie zniszczony w trakcie wielogodzinnej akcji ratowniczej. Ogrom strat nie załamał jednak właścicieli obiektu. W kilka dni po tragedii powołali onistowarzyszenie, "którego celem jest przywrócenie obiektu do życia oraz kontynuacji działalności artystyczno-kulturalnej". Jeszcze w tym roku konferencyjno-restauracyjna część pałacu ma kolejny raz rozpocząć działalność.

Czytaj również: Czy pałac Hardtów, turystyczna perła Wielkopolski, jeszcze zabłyśnie?

Pierwszym i najtrudniejszym etapem prac remontowych jest porządkowanie zgliszczy, do którego już przystąpiła nowotomyska firma Fabryka Domów. Wkrótce w porozumieniu z konserwatorem zabytków rozpoczną się prace związane z odtwarzaniem wieży widokowej oraz rekonstrukcją więźby dachowej. Koszty odbudowy zabytku kilkakrotnie przekroczą jednak kwotę ubezpieczenia, tj. 6 milionów złotych, w związku z czym właściciele apelują do miłośników architektury, sztuki i kultury o wsparcie.

W zebraniu środków potrzebnych na remont pomoże organizacja szkoleń i bankietów na terenie pałacowego parku, w namiocie bankietowym lub restauracji w sąsiednim Pałacu Sczanieckich. Do dyspozycji gości pozostaje również 29 pokoi w pozostałych obiektach zespołu pałacowo-parkowego w Wąsowie. Planowana jest również organizacja pikniku, podczas którego zbierane będą datki na odbudowę pałacu. Pieniądze można również przekazywać na rachunek Stowarzyszenia lub wykupując cegiełkę o nominale 10, 20, 50 lub 100 zł w recepcji Pałacu Sczanieckich, restauracji „Altana” w poznańskiej Galerii Malta lub „Piwiarni Wareckiej”.

Czytaj też: Wąsowo. Pałac Hardtów doszczętnie zniszczony w pożarze

Neogotycki pałac Hardtów był jednym z najpiękniejszych i najlepiej odrestaurowanych zabytków w zachodniej części Polski. Jego zniszczenie jest poważną stratą dla kultury, dlatego też pozostaje żywić nadzieję na szybką odbudowę. Osoby zainteresowane wszelkiego rodzaju pomocą prosimy o kontakt za pośrednictwem strony internetowej Stowarzyszenia odbudowa.wasowo.pl lub jego profilu naFacebooku.

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcy


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Fajnie, bo ładny był.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.