Facebook Google+ Twitter

Wagarowicze, miejcie się na baczności!

Od 1 września zaczynają obowiązywać nowe przepisy mające ograniczyć opuszczanie lekcji przez uczniów. Przysłowiowym batem na wagarowiczów, ma być wprowadzony do ustawy o oświacie zapis o "niespełnianiu obowiązku szkolnego lub nauki".

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. APPTermin "niespełnianie obowiązku szkolnego lub nauki" ustawodawca wyjaśnia jako 50 proc. nieusprawiedliwionych nieobecności w szkole, w ciągu miesiąca. Jeżeli uczeń samowolnie opuści minimum tyle lekcji dana placówka będzie musiała poinformować o tym jego rodziców. Od prawnych opiekunów oczekiwana jest właściwa reakcja na informacje szkoły - jednak nie doprecyzowano ile mają na to czasu. Najprawdopodobniej będą musiały określić to szkoły w swoich statutach.

Dyrektorzy szkół, rodzice a nawet policja - wszyscy mają zaangażować się w wypełnianie obowiązków szkolnych przez uczniów.

W sytuacji, w której rodzice ociągali by się i nie podejmowali konkretnych działań mobilizujących syna lub córkę do chodzenia do szkoły, ustawodawca wyposażył placówki oświaty w inne środki oddziaływania. W przypadku gdy nie ma reakcji ze strony rodziców, szkoła będzie zawiadamiać policję.

Niepokorni uczniowie muszą liczyć się z wizytą funkcjonariuszy w swoim domu. Taka wizyta może być bardzo kosztowna. Za niedopilnowanie regularnego stawiania się dziecka w szkole policjanci będą mogli nałożyć na rodziców kary finansowe. Oprócz restrykcji finansowych funkcjonariusze mogą podjąć również ostrzejsze działania: - Policja może powiadomić sąd rodzinny i nieletnich. Sąd po rozpatrzeniu sprawy może zdecydować np. o nadzorze rodziców nad małoletnim lub nadzorze kuratora - podaje biuro prasowe MEN-u.

Oprócz tych zapisów znowelizowana ustawa nakłada również nowy obowiązek na rodziców wyjeżdżających z dzieckiem za granicę i posyłających je tam do szkoły. W takim przypadku wymagane jest poinformowanie o fakcie dyrektora szkoły rejonowej do 30 września.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

@łopaty

Proponuję zacząć od ciebie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ee to nie zda egzaminu, jak ktoś będzie chciał wagarować to i tak to zrobi

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pała, guma, wąskie drzwi!

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Szkocji jest zabawnie. Jak dziecka nie było danego dnia w szkole, to dzwonią i automat najpierw mówi: Jeżeli nazywasz się Jan Kowalski i jesteś ojcem Agatki Kowalskiej wybierz jeden, a później jeśli wiesz o nieobecności swojego dziecka w szkole wciśnij 1, jeśli chcesz porozmawiać z dyrektorem, wciśnij dwa. Czy jakoś tak ;). Niezłe, jak usłyszałam to pierwszy raz, to myślałam, że padnę. Tam to dopiero wagarowicze mają przechlapane ;D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.