Facebook Google+ Twitter

Wagarują - tym razem nauczyciele

MEN zainteresowało się problemem, jakim są ciągłe nieobecności pedagogów w polskich szkołach.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Teacher_writing_on_a_Blackboard.jpg / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ed/Teacher_writing_on_a_Blackboard.jpg Przeprowadzone w Polsce międzynarodowe badania TALIS wykazały, że obok braku wykwalifikowanej kadry największym problemem naszego szkolnictwa są ciągłe nieobecności... nauczycieli! Odpowiedziało tak 44 proc. ankietowanych. Okazało się, że "wagary" stały się problemem wśród pedagogów, a nie tylko w środowisku uczniowskim. Badanie przeprowadzono wśród ponad 3 tys. dyrektorów gimnazjów.

Co jest powodem takiego stanu rzeczy ? Zwolnienie zdrowotne nauczycieli może trwać nawet rok. Zamiast cały czas leżeć w łóżku, pedagodzy wykorzystują czas oraz okazję i udzielają korepetycji czy piszą podręczniki szkolne. Jednak częściej zdarzają się krótkie nieobecności, które nie są wystarczającym powodem do zwolnienia. Poza kodeksem pracy, pracowników szkół broni jeszcze Karta Nauczyciela.

Jednak nikt nie jest w stanie określić, jaka jest skala zjawiska, ponieważ wcześniej nie gromadzono informacji na ten temat w skali kraju. Tylko gminy zbierają informację na temat urlopów zdrowotnych. MEN na zebrać dane w sprawie długoterminowych urlopów nauczycieli w listopadzie. Nie wiadomo jednak, czy zostaną one opublikowane.

Źródło:
gazeta.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.