Facebook Google+ Twitter

"Wagon pamięci" – tylko dziś w Warszawie

17 lipca minęła 30. rocznica wybuchu strajku na kolei w Lublinie. "Wagon pamięci", którym podróżuje grupa młodych osób ma przypomnieć Polakom o wydarzeniach, które zdecydowały o wolności naszego kraju. Dziś, już tylko do godziny 17 wagon czeka na Dworcu Wschodnim w Warszawie.

 / Fot. logoDwa dni temu o godz. 18 z Dworca Głównego PKP w Lublinie wyruszył niezwykły pociąg. Niezwykły, bo dołączono do niego "Wagon pamięci". Podróżuje nim ekipa młodych Polaków, którzy chcą upamiętnić Lubelski Lipiec ’80 oraz falę kolejnych strajków, które doprowadziły do powstania Solidarności.

Jednym z celów tej podróży będzie próba konfrontacji ideałów i marzeń związanych z powstaniem „Solidarności” z rzeczywistością 2010 roku. „Chcemy spytać ludzi, których spotkamy o ich marzenia dzisiaj i przesłanie, jakie chcieliby przekazać przyszłym pokoleniom” - wyjaśnia załoga wagonu.

Czerwony wagon z napisami "wagon2010.lublin.pl" oraz "pytamy jak rozumieć wolność" będzie odwiedzał miejsca, w których 30 lat temu wybuchały protesty. Przystanki zaplanowano m.in. w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Krakowie. Podróż zakończy się 14 sierpnia w Gdańsku, gdzie zostanie uczczona rocznica rozpoczęcia strajków w stoczni.

Podczas jedno lub dwudniowych postojów emitowane będą audycje „Radia Historii” ze wspomnieniami bohaterów i świadków tych ważnych wydarzeń. Oprócz tego uczestnicy projektu zaprezentują okolicznościową wystawę, wydrukują na sitodruku ulotki „Siła Wolnego Słowa” a także udostępnią związane z projektem książki, plakaty i gazety.

Dodatkowo podczas podróży, załoga będzie zbierała relacje innych osób, a także ich fotograficzne portrety, aby po powrocie skomponować je w jedną książkę pt. "Jak małe kamyki poruszyły lawinę".

Od wczoraj "Wagon pamięci" czeka na zainteresowanych na Dworcu Wschodnim w Warszawie przy peronie 4. Trzeba się spieszyć, bo o godzinie 17 ekipa z Lublina rusza w dalszą podróż. Kolejne miasta, które odwiedzą, to Toruń i Bydgoszcz.

Pomysłodawcą i organizatorem całego przedsięwzięcia jest Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”.

Wagon. / Fot. materiały prasowe

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Chętnie bym poszedł ale zbyt późno to napisano. Trzeba wszem głośno głosić, że sprawa rozpoczęła się w Świdniku a stocznia to efekt świdnickiego strajku. Zaczęli to 30 lat temu ludzie lotnictwa a nie stoczniowcy. To WSK Świdnik rozpoczął i tak podawały wtedy w kolejności gazety. Za sprawą gdańskich krzykaczy historia ma teraz wyglądać inaczej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.