Facebook Google+ Twitter

Wahadłowiec Endeavour szczęśliwie wszedł na orbitę

Endeavour jest już w kosmosie z siedmioma astronautami na pokładzie. Wyniósł w przestrzeń kosmiczną kolejne elementy do budowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.

Misja polega na kontynuowaniu prac montażowych przy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Tym razem zamontowany zostanie moduł łącznikowy S5, będący elementem struktury kratownicowej stacji oraz nowy żyroskop wchodzący w skład systemu jej stabilizacji. Oprócz tego, na swoim pokładzie wyniósł na orbitę okołoziemską prawie 2,5 tony innych potrzebnych rzeczy.


Sama misja ma trwać od 11 do 14 dni, podczas której planowane są 3 lub 4 wyjścia w przestrzeń kosmiczną na tzw. spacer kosmiczny. W skład załogi wchodzi m.in. nauczycielka Barbara Morgan, która była w grupie rezerwowych astronautów mających w razie komplikacji lecieć z misją wahadłowca Challenger. Jak wiemy 28 stycznia 1986 r., 73 sekundy po starcie, wahadłowiec został rozerwany z powodu uszkodzonego pierścienia uszczelniającego w prawym silniku wspomagającym. Wszyscy zginęli.


Eksplozja wahadłowca Challenger / Fot. wikipedia.pl / public domainStart promu pierwotnie miał się odbyć we wtorek 7 sierpnia, jednak postanowiono dokładnie przetestować wymieniony zawór powietrza w kabinie załogi. Termin startu przesunięto na środę, na godz. 18.36 czasu lokalnego (00.36 czasu polskiego w nocy ze środy na czwartek). Transmisję z tego niecodziennego wydarzenia można było oglądać na żywo za pośrednictwem telewizji http://www.nasa.gov/multimedia/nasatv/live_tv.html.


Prom kosmiczny Endeavour / Fot. wikipedia.pl / public domainEndeavour jest najmłodszym promem kosmicznym zbudowanym przez NASA. Zastąpił on Challengera i został skonstruowany głównie z jego części zamiennych. Między grudniem 2002 roku, a środkiem roku 2006 przechodził bardzo dokładny przegląd techniczny, przy czym został wyposażony w nowoczesne technologie poprawiające osiągi i bezpieczeństwo wahadłowca. Swój pierwszy lot odbył 7 maja 1992 roku. W sumie odbył 19 misji, w ramach których spędził w kosmosie ponad 206 dni. Dziś odbył się jego pierwszy start po pięcioletniej przerwie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

plusior - cóż można więcej powiedzieć :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapomniałem dać plusa... ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki serdecznie za zwrócenie uwagi. Już poprawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plusa nie dam - przez powielanie ciągle tego samego błędu. Challenger nie eksplodował. Challenger został rozerwany.

Komentarz został ukrytyrozwiń

jak zwykle +

Komentarz został ukrytyrozwiń

wow, ekstra, dzieki za linka (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.08.2007 22:41

+ Tylko bym zmienil przewodnie zdjecie widoczne na stronie glownej...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.