Facebook Google+ Twitter

Wajda napisał list do białoruskich widzów „Katynia”

Wczoraj w Grodnie odbył się pokaz filmu Andrzeja Wajdy „Katyń”. Około 100 osób zebrało się w niewielkim biurze Stowarzyszenia Szkoły Białoruskiej. O możliwych projekcjach filmu w białoruskich kinach dotychczas nic nie wiadomo.

Przed rozpoczęciem pokazu odczytano list w językach białoruskim i polskim. „Grodno jest miastem, które pamiętam z dzieciństwa, kiedy w latach 30. mieszkałem wraz z rodzicami w Suwałkach, gdzie mój ojciec służył, był oficerem 41. pułku piechoty. Właśnie tragiczny los tego pułku i historię mojej matki ukazuje film „Katyń”. Nie sieje on nienawiści ani nie zachęca do pomsty, obwinia reżim stalinowski, który był nie mniej nieludzki tak do własnego narodu, jak i dla Białorusinów i dla nas Polaków. Ta prawda musi zostać wypowiedziana, jeżeli pragniemy prawdziwego pojednania między narodami” – napisał Wajda w liście do organizatorów i uczestników pokazu.

Sala stowarzyszenia jest niewielka, ale zawsze odbywają się tam ciekawe spotkania i konferencje, na które zbiera się wielu ludzi. Na wczorajszej projekcji było szczególnie tłoczno. Dyskomfort szybko poszedł w zapomnienie, gdy tylko zgaszono światło i na ekranie pojawiły się napisy początkowe. Cisza podczas filmu była zakłócana tylko cichymi wyjaśnieniami trudniejszych wypowiedzi, nie wszyscy bowiem biegle rozumieli język polski, a kopia nie posiadała napisów, nie było też tłumaczenia.

- Jestem pod wielkim wrażeniem! - powiedział dla Wiadomości24.pl jeden z widzów, licealista Roman. - Trochę psuje wrażenie kiepska organizacja, ale nie można wiele wymagać w takich warunkach. Dobrze, że zobaczyłem go. Nie spodziewam się, że będą go pokazywać w kinach. List od reżysera jest ogólnikowy, powtarza rzeczy znane, ale sam fakt, że wysłał go nam laureat Oscara dużo znaczy”.

Na pokazie byli obecni dziennikarze niezależnych białoruskich mediów, w tym telewizji Biełsat, tworzonej w Warszawie. Pokaz był organizowany w ramach kampanii „Wolne Kino”, jest również częścią obchodów „Roku Białoruskiej Państwowości”, organizowanego przez „Ruch Za Wolność”. Właśnie w tym roku przypada 90. rocznica utworzenia Białoruskiej Republiki Ludowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Projekcja w spartańskich warunkach... plus za relację

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.