Facebook Google+ Twitter

Wajda o ''Katyniu'' w Rosji: To ''gest strony rosyjskiej, który zbliża nas do prawdy"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-04-02 07:58

Andrzej Wajda powiedział, że dzisiejszy pokaz filmu "Katyń" w rosyjskiej telewizji państwowej to "gest strony rosyjskiej, który zbliża nas do prawdy".

Pokaz zacznie się o godzinie 17.50 naszego czasu, czyli o 19.50 czasu moskiewskiego. Film Wajdy zostanie zaprezentowany w rosyjskiej telewizji po raz pierwszy, na popularnym kanale "Kultura". Stanie się to na kilka dni przed uroczystościami w Katyniu, upamiętniającymi 70 rocznicę rozstrzelania przez NKWD polskich oficerów.

Andrzej Wajda powiedział, że nigdy nie przypuszczał, że film wpisze się tak mocno w polsko-rosyjskie rozmowy o tej zbrodni. Dodał, że pokaz filmu zostanie poprzedzony jego słowem wstępnym, nagranym wczoraj przez rosyjską telewizję. Twórca przekazał rosyjskim widzom, że losy bohaterów filmu są odzwierciedleniem prawdziwych wydarzeń, związanych ze zbrodnią katyńską.

"Powiedziałem też, że dla nas najważniejszy jest dokument z rozkazem rozstrzelania 22 tysięcy polskich oficerów, podpisany przez Stalina. Ten dokument potwierdza, że chodzi o taką zbrodnię, która nie ulega przedawnieniu" - zaznaczył Wajda.

W swoim przesłaniu do rosyjskiej widowni reżyser podkreślił też, że jego ojciec był - pośród innych polskich oficerów - ofiarą mordu katyńskiego; natomiast jego matka była ofiarą tak zwanego kłamstwa katyńskiego. Tak jak wiele kobiet, którym w czasach komunizmu nie pozwalano dotrzeć do prawdy o losie ich mężów zamordowanych w Katyniu - dodał.

Po pokazie filmu "Katyń" w studiu rosyjskiej telewizji ma się odbyć dyskusja z udziałem przedstawicieli świata kultury i polityki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.