Facebook Google+ Twitter

Wakacje bez rozczarowań

Zbliżają się wakacje, część z nas planuje urlopy, zastanawiamy się gdzie pojechać i jak najlepiej spędzić ten czas. Wiele biur podróży kusi nas swoimi ofertami. Jak postępować, żeby wymarzony urlop nie zamienił się w koszmar?

Hotel nie ma klimatyzacji, zamiast piaszczystej plaży tylko skały, do morza dwa kilometry a nie 100 metrów, po pokoju biegają karaluchy, a na dobitkę opiekun nie zna języka kraju, w którym jesteśmy. Te i wiele innych „niespodzianek” mogą spędzić nam sen z powiek jeszcze długo po powrocie do domu.

Jak tego uniknąć? Należy dokładnie sprawdzić ofertę biura oraz zasięgnąć opinii na jego temat. Bardzo pomocne są fora internetowe, na których uczestnicy wycieczek wymieniają się doświadczeniami. Najlepsza rekomendacja dla biura podróży to informacja od znajomego, który już tam był.

Bez względu na wszystko konieczne jest dokładne przeczytanie umowy, zwłaszcza tych fragmentów, które są napisane małym drukiem. Bardzo ważnym źródłem informacji jest też strona Polskiej Izby Turystyki.

Jeżeli biuro nie wywiązuje się z umowy mamy prawo złożyć reklamację. Przydatne mogą być rady krakowskiego rzecznika konsumentów:

- Każda z ofert biur podróży jest obciążona w pewnym stopniu ryzykiem, że to, za co zapłaciliśmy przed wyjazdem, może znacząco różnić się od tego, co konsument zastanie na miejscu. Zasady, które pozwalają na skuteczne reklamowanie usług turystycznych uregulowane zostały w ustawie o usługach turystycznych. Jej przepisy precyzyjne określają obowiązki spoczywające na organizatorze turystyki - powiedział
Michał Marszałek, rzecznik konsumentów w Krakowie, podczas konferencji prasowej.

- Każdą reklamację należy składać bezpośrednio u pilota wycieczki, można tez poczekać na powrót do kraju. W każdym z tych przypadków firma organizująca wyjazd turystyczny ma 30 dni na rozpatrzenie zażalenia. Jeżeli nie uczyni tego w tym okresie, reklamacja automatycznie zostaje uznana za zasadną. Przy określaniu wartości przedmiotu sporu warto posiłkować się tzw. Kartą Frankfurcką, która określa wysokość odszkodowania za nienależyte wykonanie usługi przez organizatora - dodał Marszałek.

Tym, którzy już wybrali ofertę i podpisali umowę, należy życzyć bezpiecznych i udanych wakacji. Tym, którzy jeszcze wybierają, radzimy by skorzystali z powyższych uwag.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Ja tam jadę dwa razy do lasu i raz na odludzie ale może kiedyś skorzystam z biura podróży, wtedy tekst na pewno mi się przyda jako notatka "co zrobić by mnie nie zbambuczyli";).

Komentarz został ukrytyrozwiń

treściwie i jasno napisany artykuł

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe,tekst warto polecać dalej...ja akurat to wiem,jednak nie potrafiłbym tak jasno tego przekazać

Komentarz został ukrytyrozwiń

wyczytałam tu tak odkrywcze informacje, że zaraz czym prędzej je sobie zapisałam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.