Facebook Google+ Twitter

Wakacje się skończyły, a krwi wciąż brakuje

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2007-09-26 13:07

Na Pomorzu znów brakuje krwi. W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku niebezpiecznie skurczyły się zapasy tej tkanki. Potrzebna jest głównie krew grup O Rh plus i A Rh plus -najczęściej używane w naszych szpitalach.

- We wrześniu krew oddało o połowę mniej osób niż w sierpniu - alarmują pracownicy tczewskiego oddziału centrum. Zapas krwi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku wynosił wczoraj zaledwie 360 litrów, co wystarczy na kilka dni. Oczywiście pod warunkiem, że nie wydarzy się jakiś wypadek, czy poważny zabieg. W czasie tegorocznych wakacji zdarzyło się już, że krew do operacji trzeba było dowozić z innych regionów Polski. Małgorzata Szafran, dyrektor RCKiK w Gdańsku przyznaje, że spadek krwi odnotowano we wszystkich oddziałach w regionie.

- Myślę, że to wynik tego, iż studenci wciąż urlopują, a żołnierze ćwiczą jeszcze na poligonach - twierdzi Małgorzata Szafran. - Najbardziej potrzebna jest nam krew gryp O Rh plus i A plus, która jest najczęściej spotykana u ludzi. Na szczęście nie musimy na razie wstrzymywać planowanych zabiegów.

Brakiem krwi zdziwieni są pracownicy punktów i oddziałów terenowych centrum. Przykładowo w Tczewie w sierpniu krew oddało blisko 300 osób, a we wrześniu liczba nie przekroczy nawet 150. Zebrano zatem połowę mniej litrów krwi niż dotychczas - ok. 65. Pracownicy RCKiK apelują o pomoc do krwiodawców. Cenną inicjatywą w tej kwestii wykazał się niedawno młody kwidzynianin, Maciej Ceberek, który na wieść o tym, że w polskich szpitalach brakuje krwi, odwiedził urzędy, szkoły i strażaków, namawiając do jej oddawania. Podobnie postąpili krwiodawcy ze słupskiej Szkoły Policji.

Zainteresowani oddaniem krwi mogą zgłosić się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku ul. Hoene-Wrońskiego 4, tel. 058 3455219 lub do terenowych oddziałów centrum (o szczegóły można spytać dzwoniąc do RCKiK).
K. W.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bo większość krwiodawców wyjechali za granice do pracy i dlatego sa takie problemy z krwia

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.