Facebook Google+ Twitter

Wakacje w górach. Pogoda bywa niebezpieczna i zdradliwa

Początek lata przywitał nas falą upałów i gwałtownych burz. Sezon burzowy bywa szczególnie niebezpieczny na górskich szlakach. Sprawdź co warto zabrać ze sobą na górską wyprawę.

 / Fot. Marek & Ewa Wojciechowscy, GNU 1.2 http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wisla_227.jpg Jedni wolą odpoczynek nad morzem. Inni wybrali góry. Na górskich szlakach nie brakuje turystów. Szczególnie tłoczno jest w weekendy. Wybierając się w góry, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Pogoda w lipcu potrafi być zdradliwa. Rano często jest słonecznie, a po południu mogą pojawić się burze. Te w wysokich górach potrafią być bardzo niebezpieczne. W ostatni weekend piorun raził dwójkę turystów. Wyruszyli na szlak pomimo ostrzeżeń. Kolejnym zagrożeniem są krótkie i intensywne opady deszczu, które mogą prowadzić do przemoczenia nas do suchej nitki i uszkodzenia tras. W zeszłym tygodniu osuwające się skały uniemożliwiły wejście na Rysy.

Na szlak warto wyruszyć jak najwcześniej. Do plecaka pakujemy ciepłe ubrania i płaszcz przeciwdeszczowy. "W Zakopanem bywa gorąco, ale w tym czasie na grani głównej bywa zimno, więc pozornie wydaje się, że to niepotrzebne" - informuje w wywiadzie dla TVN Meteo przedstawiciel TPN. Dodaje, że przyda się też apteczka, bo w górach łatwo o drobne urazy czy skaleczenia. Warto pamiętać o naładowanym telefonie komórkowym i informacji na jaki szlak wyruszamy i koło której godziny wrócimy.

W górach jest mało miejsc, w których można bezpiecznie przeczekać burzę. Jeśli zauważymy zbliżającą się nawałnicę powinniśmy zawrócić. Pamiętajmy, że cel wycieczki trzeba tak dobrać, żeby mieć siłę wrócić.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.