Facebook Google+ Twitter

Wakacje w siodle - Lisewiec

Szukałem w Polsce stadniny koni w której mój wnuk mógłby spędzić "wakacje w siodle". W końcu wybrałem pod względem wypoczynku, łagodnych koni, atmosfery w stadninie i sposobu organizacji turnusów szkoleniowych

Ośrodek jeździecki w Lisewiec gmina Kolbudy. Prawidłowa kondycja koni i naturalne ich układanie sprzyjają dobrym relacjom pomiędzy Człowiekiem a tymi zwierzętami i dają moc pozytywnych wrażeń, co nie jest bagatelne przy udziale zwierząt w lecznictwie. / Fot. Piotr WierzbickiJaką stadninę wytypować, w której nasze dziecko spędzi "wakacje w siodle"?Musimy mieć świadomość, że poszczególne stadniny mają odrębny i specyficzny charakter względem siebie.
Dla przykładu podam, że stadnina koni w Mołdawinie k/Reska w Zachodniopomorskim specjalizuje się w szkoleniach przygotowujących do turniejów i różnego typu zawodów konnych. Zatrudnieni są najlepsi instruktorzy z regionu a uczestnikami są dzieci z rodzin pielęgnujących tradycje konne. Szkolenie trwa wiele lat, począwszy od możliwie najniższego wieku.

Czyli z góry zakładamy, że nasze dziecko będzie zajmować się jeździectwem sportowym.
Trzeba mieć na uwadze, że wiąże się to z odpowiednimi kosztami.


Jest jednak wielu ludzi, którzy nie chcą się wiązać z uprawianiem sportu jeździeckiego na stałe, tylko spędzić okres urlopowy w środowisku koni i przy okazji nauczyć się jazdy na koniu oraz obchodzenia się ze zwierzętami. Proponuję dokładne przestudiowanie danej stadniny pod kątem działalności i metody pracy z końmi. W stadninach, gdzie koń został przez Człowieka skrzywdzony, nigdy nie będziemy pewni, że cały turnus wakacyjny spędzimy bezpiecznie. I takich stadnin w Polsce jest najwięcej.


Ale miałem też okazję poznać zupełnie inne oblicze końskiego życia. Przypadkowo odwiedziłem znajomego i pokazał mi materiały na temat naturalnego układania hodowanych przez niego koni. Tak mnie to zainteresowało, że skorzystałem z:
http://www.jnbt.pl/portal/strona-glowna.html.


Teraz jestem przekonany, że maturalne układanie koni powinno być podstawowym kryterium pracy w stadninach.
Większość właścicieli stadnin nie czuje natury konia, bo ustawieni są na "mieć i posiadać".
W Polsce powstaje coraz więcej obiektów tego typu, przystosowanych do pracy pomiędzy koniem a dzieckiem, gdzie dziecko uczestniczące w kursie dowiaduje się o podstawach porozumiewania się z koniem i rozumienia jego natury.


Około 25 km od Gdańska w gminie Kolbudy odwiedziłem stadninę w miejscowości Lisewiec. Jest położona na najwyższym wzniesieniu tego regionu a tereny do uprawiania jeździectwa są wprost idealne. Bliskość morza i na tej wysokości sprawia, że mamy dodatkowe porcje cennego Jodum. Przez okres wakacyjny odbywają się tutaj turnusy dla młodzieży szkolnej. Część dzieci przyjeżdża ze swoimi rodzicami. Dzieci w domu specjalnie do tego przygotowanym a rodzice w namiotach. Wyżywienie na miejscu i czego tu jeszcze chcieć? Opłaty przystępne na przeciętną polską kieszeń a wspomnienia na wiele lat.

Chciałem zapisać na turnus mojego wnuka, niestety! Trzeba wejść w kontakt wiele miesięcy wcześniej!
http://www.groupon.pl/oferty/trojmiasto/Stajnia-Lisewiec/6959818
http://re-volta.pl/stajnie/info/stajnia_lisewiec

Jak obserwowałem łagodność tych koni i ich zachowanie, nie mogłem sobie tego darować, że przegapiłem okazję i trzeba będzie czekać do następnego roku.
Ponieważ uważam, że każdy Człowiek powinien umieć dosiąść konia i umieć posługiwać się jak z rowerem.
Ja w latach dziecięcych jeździłem "na oklep", czyli bez siodła. A że koń mnie lubił, to nigdy nie zwalił a raz uratował przed wypadkiem. Miał na uwadze to, że codziennie masowałem mu skórę szczotką, karmiłem i przeganiałem szczury, bo konie ich bardzo nie lubią. Tą szczotkę mam jeszcze do dzisiaj na pamiątkę! Zdobyczna! Od żołnierzy Cesarza Wilhelma! Około 100 lat!
A dzisiaj? "Chińska" szczotka wytrzyma góra miesiąc. I jeszcze konia tak nie wymasuje jak ta.

Jeżeli stadnina spełnia takie warunki, że uczestnik a szczególnie młody człowiek spędzi w stadninie miłe dla niego chwile, dobrze wypocznie i nauczy się jeździectwa a wspomnienia pozostaną przez lata? To tylko pogratulować.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Znamienne jest to, że konie lubią bardziej Człowieka rodzaju żeńskiego. Warto się nad tym zagadnieniem pochylić. Bo jakaś przyczyna tego musi być.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Konie to wielka pasja, ale trzeba te zwierzęta kochać, wtedy wszystko zdaje się proste.
Ciekawy artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Stajnię Lisewiec prowadzi syn Franka Saldzienia z żoną a właściwie to ona gra "pierwsze skrzypce".
Tak więc Ryszardzie wiesz, że samo nazwisko mówi za siebie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Stajni Lisewiec jeździ się w siodłach. Natomiast o relacjach naturalnych z końmi mamy na stronach internetowych i wystarczy wstawić do wyszukiwarki: "Jeździectwo Naturalne Bez Tajemnic", "JNBT" lub w YOU TUBE "Jeździectwo naturalne".
Zainteresowało mnie to, ponieważ większość personelu stadnin w Polsce obchodzi się z końmi w sposób nieprawidłowy, co skutkuje wypadkami.
Moja córka pojechała właśnie do takiej stadniny na naukę i dała sobie spokój z końmi.
Okazało się, że koń był bity i później zwalał ludzi w czasie jazdy i to w momencie najmniej spodziewanym. Takie stadniny nie powinny mieć w ogóle uprawnień do prowadzenia kursów jeździectwa.
Ryszardzie, jak będą w Drawsku Pomorskim zawody ujeżdżania dzikich koni, to możemy tam zawitać. Ostatnio odbyły się tam mistrzostwa świata i wygrała amazonka z USA. Zaszokowała wszystkich "speców" z Polski czasem ujeżdżenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Człowiek z człowiekiem ma problem w porozumieniu, a co tu można powiedzieć o porozumieniu z innymi istotami?
Piotrze, jazda na oklep jest trudniejsza i nie każdy tego próbuje z wygody i łatwości jazdy w siodle! Piszesz, że znalazłeś łagodnych koni... Chyba konie traktujesz jak ludzi rodz. męskiego?
Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.