Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10635 miejsce

Wakacje w Tatrach. Poradnik turysty. Cz. 1: Ekwipunek

Niedługo zacznie się sezon wędrówek w Tatry. Na początek chciałbym poruszyć kilka moim zdaniem najistotniejszych spraw dotyczących ekwipunku turysty wyruszającego w góry. Mam na myśli wycieczki długie, powyżej regli.

Na wycieczki w doliny lub okolice Zakopanego, przy dobrej pogodzie możemy wybrać się w adidasach, jeansach i zwyczajnej koszulce. Dwu, trzy, czy nawet czterogodzinna wycieczka nie wymaga jakiegoś szczególnego ekwipunku, wyposażenia. Wyprawa w wyższe partie gór, z uwagi na to, że zazwyczaj bywa długa (nawet 12 godzin!), powinna być starannie przygotowana.Na Przełęczy pod Kopą. / Fot. Andrzej Wiosna

Plecak powinien mieć co najmniej 30 l pojemności - osobiście preferuję 40-45l - musimy zabrać wszystko to co niezbędne, a przy tym nie może być zbyt ciężki. Dobrze jeżeli jest wyposażony w dodatkowe kieszenie i posiada ochraniacz przeciwdeszczowy. Również bardzo wygodne i doskonale sprawdzające się w górach są plecaki wyposażone w system air - konstrukcja (przeważnie siatka na stelażu) ograniczająca pocenie się.

Przeczytaj, jak nie należy chodzić po górach. Zawrat 2010

Do plecaka obowiązkowo skarpety i koszulka na zmianę (nie ma nic przyjemniejszego, jak zmienić koszulkę na grani), latarka - duży wybór czołówek, picie i jedzenie - to oczywiste. Lekka kurtka na wypadek porywistego wiatru, czapka (nawet latem może się przydać), rękawiczki. Bardzo ważnym, choć lekceważonym elementem wyposażenia, powinna być apteczka - koniecznie plaster z opatrunkiem, woda utleniona, bandaż elastyczny, odrobina waty, tabletki przeciwbólowe.

Wierzcie mi, to naprawdę niewiele waży, a może być potrzebne. Kilka razy zdarzyło mi się np. na Orlej Perci użyczać młodym turystom plastra, czy wody utlenionej. Nie będę rozpisywał się na temat odzieży dla turystów - jest tego ogromny wybór w zależności od zasobów naszego portfela.

Czytaj więcej na kolejnej stronie -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.