Facebook Google+ Twitter

Wakacje w Wielkopolsce? Dlaczego nie!

Pyry z gzikiem, bimby, piastowskie korzenie, gwara poznańska, liczne jeziora, zamki i pałace. To Wielkopolska. Czy ten region może okazać się dobrym celem wakacyjnego wyjazdu?

 / Fot. Łukasz Gdak/PolskapresseWieczny dylemat: w góry czy nad morze? Co roku wielu urlopowiczów staje przed niekiedy trudnym wyborem, gdzie wybrać się na wakacje. Coraz modniejsze, również dla Polaków stają się kurorty w Bułgarii czy Chorwacji. Jednak ci, którym fundusze nie pozwalają na odległe podróże i hotele all inclusive wybierają polskie szlaki. Jak się okazuje letni urlop można ciekawie spędzić nie tylko nad Bałtykiem, w Tatrach czy też na Mazurach. Czasem warto zwiedzić to, co w zasięgu wzroku, a jednak wciąż nieznane. Dlatego turystów chce przyciągnąć również region Wielkopolski.

Brak dostępu do morza, krajobraz raczej nizinny, ale za to duże skupisko zbiorników wodnych. Czyste jeziora i zadbane plaże to chyba największa atrakcja Wielkopolski. W tegorocznym raporcie dotyczącym czystości wód Komisja Europejska wyróżniła jezioro Malta w Poznaniu. Zatem stolica regionu przyciąga nie tylko zabytkami i energią, której źródłem są młodzi ludzie- studenci, ale także czynnym kąpieliskiem pod tzw. chmurką. Latem kryte baseny i aquaparki nie cieszą się tak dużym zainteresowaniem jak plaże nad jeziorami, gdzie możemy się nie tylko ochłodzić, ale też złapać kilka promieni słońca. Dlatego jednym z centralnych punktów województwa w okresie lipca i sierpnia staje się Skorzęcin - zimą niczym nie wyróżniająca się wioska w powiecie gnieźnieńskim, latem tętniący życiem i ciągłą zabawą kurort przypominający nadmorską miejscowość. Niestety ze względu na duże zainteresowanie i ogromne zgrupowania turystów Skorzęcin nie słynie z najczystszych wód. To jednak nie wydaje się przeszkadzać licznie przyjeżdżającym urlopowiczom z regionu. Jak wynika z raportu przygotowanego przez Europejską Agencję Ochrony Środowiska minimalne normy jakości wody spełnia w Polsce 98,2 proc. kąpielisk, wobec tego w większości zbiorników wodnych w Wielkopolsce powinniśmy czuć się dość komfortowo.

Jeśli ktoś nie wyobraża sobie urlopu bez słońca, kąpieli i plażowania podróżując po Wielkopolsce może wybrać się także do Gołuchowa w powiecie pleszewskim. W 2012 r. kąpielisko w tej niewielkiej wsi okrzyknięto najczystszym jeziorem w Wielkopolsce. Fanów sportów wodnych region zaprosi do Ślesina w okolicach Konina. Jezioro Ślesińskie przyciąga przede wszystkim żeglarzy i miłośników motorówek wodnych.

Wszyscy wiedzą, że pogoda w naszym kraju lubi zaskakiwać, dlatego zawsze warto mieć alternatywę, pewne plany awaryjne. W Wielkopolsce takie alternatywne wyjście może stanowić zwiedzanie. Takich miejsc nie brakuje. Kalisz - najstarsze miasto Polski, Poznań - stolica regionu z wieloma tradycjami, Gniezno - pierwsza stolica Polski czy Kórnik ze swoim słynnym zamkiem. Region Wielkopolski można też kojarzyć ze Szlakiem Piastowskim, prowadzącym z Poznania poprzez Gniezno, Żnin, Biskupin, Kruszwicę, Inowrocław aż do Włocławka w województwie kujawsko-pomorskim. Turystom z pewnością sprzyja położenie atrakcyjnych punktów i miejscowości. Niewielkie odległości pozwalają zaoszczędzić czas, szczególnie cenny w trakcie niedługiego urlopu.

Zbyt często nie doceniamy tego, co mamy pod ręką. Nie zdajemy sobie sprawy z jakich atrakcji dany region słynie. Często narzekając na zbyt duże koszty wakacyjnych wyjazdów nie bierzemy pod uwagę alternatywy zwiedzania i odpoczynku w sąsiednich województwach. Nie zdajemy sobie sprawy jakie atrakcje kryją regiony nierozreklamowane na bilbordach i w telewizji. A Polskę wzdłuż i wszerz można by zwiedzać całe lato. Cudze chwalicie, swojego nie znacie...

Ewa Nowak

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Tak Pani Ewo cudze chwalimy swego nie znamy! Nazywam moje Podbeskidzie polską Toskanią. Mamy tu jeszcze czyste źródlane wody w górach. Mam nadzieje że Skorzęcin wielkopolski oczyści wody. 5!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.