Facebook Google+ Twitter

Wakacje z duchami. Zamek Grodno na szczycie wzgórza Choina

Jeden z najbardziej malowniczo położonych zamków na Dolnym Śląsku wybudowany jest na szczycie wzgórza Choina (ok. 450 m n.p.m.) w północnej części Gór Sowich i wznosi się nad doliną Bystrzycy Świdnickiej (zwanej kiedyś Śląską Doliną).

1 z 28 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Dzieje zamku Grodno sięgają zamierzchłych czasów. Jedna z legend podaje, że już w 800 r pewien angielski (!?) rycerz założył w tym miejscu czworoboczną strażnicę.
Dzieje zamku Grodno sięgają zamierzchłych czasów. Jedna z legend podaje, że już w 800 r pewien angielski (!?) rycerz założył w tym miejscu czworoboczną strażnicę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Podbijam, może rzekomi znawcy fotografii zobaczą i czegoś się nauczą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję Marku, ale wybrałeś miejsce ! Pani Kasiu, to prawda - zamek z "duszą" :) Trzeba będzie go koniecznie wpisać do kalendarza przyszłych wypraw.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeszcze wróćmy do Małgorzaty. Natrafiłam na świetną stronkę. Wspaniale opisana, i wzbogacona dawnymi ilustracjami historia zamku. Ponoć jej domniemanego kochanka ten stary mąż skazał na łamanie kołem, a ona zginęła również, a może przede wszystkim z braku powietrza.
" Jej zwłoki przetrwały w zamurowanym pomieszczeniu całe wieki; natrafiono na nie dopiero w XIX stuleciu przy renowacji warowni. Z początkiem XX wieku przykute do muru szczątki biedaczki umieszczono we wnęce na 1. piętrze, czyniąc zeń największą atrakcję zamku Grodno. Z czasem szkielet pochowano, zastępując go nowym - wykonanym z plastiku. Kilkanaście lat temu zdecydowano się na powrót do natury i ponownie umieszczono w lochu autentycznego kościotrupa."

Czyli mamy autentyk :) zamkową" perełkę" ! Tym, którzy nie byli (jak ja), choć nie ma się czym chwalić, jako uzupełnienie tej pięknej galerii polecam :

http://www.zamkipolskie.com/zagor/zagor.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zamek górny zajmował powierzchnię około 950 m². W wyniku przebudowy obiekt przekształcił się w potężną, doskonale przygotowaną do obrony artyleryjskiej rezydencją, której długość dochodziła do 170, zaś obwód murów przekraczał ponad 400 metrów. Natomiast Małgorzata to była kasztelanka a nie księżniczka. Mój błąd. Natomiast szkielet jest autentyczny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Porażająca historia. Zamek godny odwiedzenia. Widziałam tu zdjęcie makiety. Wiesz jaki to był mniej - więcej obszar, otoczony murem i należący do zamku ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Marku, uwielbiam dowiadywać się o przeszłości takich miejsc. Dziękuję za opowieść.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkielet należy do księżniczki Małgorzaty. Legenda mówi o tym, że Pan tego zamku postanowił wydać córkę tylko za rycerza o określonych cechach i bardzo majętnego. Niestety nie zjawił się nikt kto posiadałby owe cechy. W końcu przybył z dalekich stron jeden jedyny rycerz, który sprostał wymaganiom, ale...był biedny. Tak oto, Pan zamku postanowił wydać córkę za leciwego już mężczyznę. Zakochana w młodym, biednym rycerzu Małgorzata uknuła intrygę. Poszła na spacer ze starszym mężczyzną i korzystając z jego nieuwagi zepchnęła go w przepaść. To wszystko jednak widział Pan zamku. Córkę kazał zamknąć w lochu a młodego rycerza ściąć Obciętą głowę wrzucono do lochu Małgorzacie, która zmarła w nim z głodu i wyczerpania...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zamek z duszą! Wspaniała sprawa!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marku, piękne zdjęcia, świetnie opisana historia. Uzbierałoby się tego na niezły artykuł. Ciekawi mnie co to za szkielet na zdjęciu 23 ? Prawdziwy ? Jeśli tak wiadomo coś o nim ? Jakoś dziwnie ten zamek uszedł mojej uwadze i ominęłam go, więc dziękuję za galerię. Serdecznie pozdrawiam !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.