Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27336 miejsce

Wakacje z W24. Najpiękniejsze szlaki Tatr. Koprowy Szczyt

Następnym szlakiem, który chcę przedstawić w ramach cyklu "Wakacje z W24" będzie wycieczka Doliną Mięguszowiecką na Koprowy Wierch (znaki niebieskie i czerwone) ze Szczyrbskiego Jeziora w słowackich Tatrach Wysokich. Czas przejścia: ok. 4 godziny.

Najpierw musimy dostać się do Szczyrbskiego Jeziora ( zdecydowanie najwygodniej własnym samochodem). Stąd, czerwonym szlakiem wychodzimy na drogę wiodącą do Popradzkiego Stawu. Niestety, ten odcinek wycieczki prowadzi tzw. magistralą i jest bardzo popularny wśród turystów. Nadmierną ilość wycieczek wynagradzają przepiękne widoki jakie będziemy mieli okazję zobaczyć.

Po 40min na wysokości 1500m wychodzimy ze starego, limbowego lasu. W oddali widzimy Dol. Złomisk i górujący nad nią potężny gmach Wysokiej (2560m) wraz z otaczającymi ją szczytami. Mały Staw Hińczowy i Baszty. / Fot. Andrzej Wiosna Nieco ponad godzinę zajmuje nam wędrówka nad Popradzki Staw (1494m). Nad stawem stylowe schronisko , dobre miejsce i pora na posiłek. Stąd wychodzi bardzo uczęszczany szlak na Rysy, ale nas interesuje znacznie mniej popularna ścieżka, na Koprową Przełęcz (zn. niebieskie).

Po kilkunastu minutach dochodzimy do rozstaju dróg (w prawo szlak na Rysy) - my idziemy w lewo, w kierunku Hińczowego Potoku. Po kwadransie osiągamy skalne urwisko z widokiem na górującą nad nami Grań Baszt. W pobliskich skałkach fotografowałem kiedyś liczną rodzinę kozic.

Wspinamy się teraz do Doliny Hińczowej - ładny widok na leżącą niżej Żabią Dol.Mięguszowiecką - na północy pokazują się Rysy. Idziemy wprost na szeroki mur Mięguszowieckich Szczytów, brzegiem największego jeziora Tatr Słowackich  Wielkiego Stawu Hińczowego (1946m). Po chwili ścieżka wyprowadza nas ponad kotlinę Małego Stawu Hińczowego, ponad którym wznosi się wspaniała ściana Grani Baszt.

Na Koprowej Przełęczy / Fot. Andrzej WiosnaOk. 2 godz. od Popradzkiego Stawu zajmuje nam osiągnięcie Koprowej Prz. Wyżniej (2180m). Znajdujemy się pod murem Baszt, widać stąd masyw Hrubego Wierchu ( Tatry Zach.). Z przełęczy czerwonym szlakiem nietrudne podejście na Koprowy Wierch (2367m). Ze szczytu kapitalny widok na Wysoką, na Rysy , na Mięguszowieckie i w drugą stronę na Kozi Wierch, Świnicę i daleko aż po kres Tatr Zachodnich.

Wracamy tą samą drogą, albo...Dla wytrwałych i silnych jest wariant powrotu z Koprowej Przełęczy przez Dol.Hlińską i Koprową do Szczyrbskiego Jeziora, ale to naprawdę wymaga świetnej kondycji i dużego zapasu czasu.          

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.