Facebook Google+ Twitter

Wakacje z W24. Najpiękniejsze szlaki Tatry. Na Lodową Przełęcz

W ramach "Wakacji z W24.pl" zapraszam na wędrówkę Doliną Jaworową na Lodową Przełęcz (Sedielko 2372m) - szlak długi i wyczerpujący, kolejny przepiękny widokowo. Lodowa Przełęcz to najwyżej położona przełęcz w Tatrach udostępniona dla turystów.

Fotografia ilustracyjna - "Wakacje z W24.pl" / Fot. Ewa ŻuchowskaIdąc tym szlakiem mamy też możliwość dojść do najwyżej położonego jeziora w Tatrach - Lodowego Stawu (2190m). Szlak dla samotników. Szedłem nim z Jaworzyny 3 razy i ani razu nie spotkałem po drodze ludzi. Znaki zielone.

Z centrum Jaworzyny Spiskiej (z Łysej Polany 10 min.autobusem), pomiędzy domami prowadzi w las szutrowa droga. Idziemy  wzdłuż Jaworowego Potoku. Widać ostatnie na wschód szczyty Tatr Wysokich- Lodowy, Kołowy, Jagnięcy. Po pół godzinie dochodzimy do rozwidlenia drogi w pobliżu [i]Gałajdowej Polany. Idziemy na przemian lasem i niezwykle bujnymi łąkami - podczas słonecznej pogody w powietrzu unosi się intensywny zapach ziół.

Po ok. półtorej godzinie wychodzimy na długą Jaworową Polanę - potężne ściany Lodowego i Jaworowych Szczytów coraz bliżej. Wspinamy się leśnymi ścieżkami, aż po piętro kosodrzewiny, cały czas wzdłuż Jaworowego Potoku, który pieni się pośród białych głazów. Ogromną przestrzeń piętra kosodrzewiny ogranicza szeroki mur Jaworowych Szczytów ( 2417m i 2385m) , których dochodzące do 400 m wysokości ściany, uchodzą wśród taterników za najtrudniejsze. To na tej ścianie w 1910 roku zginął spieszący z pomocą uwięzionemu w szczelinie taternikowi, legendarny ratownik i przewodnik Klimek Bachleda.
Mgły Jaworowej Doliny / Fot. Andrzej Wiosna
Ok.3,5 godz. wędrówki- podchodzimy w pobliże Żabiego Stawu Jaworowego. Stąd ponad półgodzinna wspinaczka stromym zboczem do Zadniej Doliny Jaworowej. Latem 2007 roku, szliśmy tędy we mgle. Nagle, na ścieżce tuż przed nami z mgły wynurzyły się dwie kozice. Stanęły dosłownie na wyciągnięcie ręki. Spokojnie spoglądały na nas, bez lęku, jakby miały świadomość, że to one są u siebie a my znaleźliśmy się tu jako przypadkowi goście. Patrzyliśmy przez długą chwilę jak urzeczeni. Zrobiłem bezsensowny ruch w kierunku zawieszonego na szyi aparatu i... zniknęły we mgle jak górskie duchy.Na Lodowej Przełęczy. W dole Lodowy Staw. / Fot. Andrzej Wiosna

Dalej idziemy otoczeni skalnymi murami. Końcowy odcinek wspinaczki wiedzie piarżystym zboczem na przełęcz. Po ok. 5-ciu godzinach wspinaczki osiągamy Siedelko (Lodowa Przełęcz 2372m). Ponad 12 km, ponad 1300m różnicy wzniesień. Niewielu polskich turystów dociera tutaj. Z przełęczy piękny widok na Lodową Dolinkę i Lodowy Staw. Warto teraz zejść właśnie tam. Z Dolinki Lodowej możemy udać się np. na Czerwoną Ławkę, ale to już byłby arcytrudny dzień. Lepiej spokojnie zejść do Dol. Pięciu Stawów Spiskich, odpocząć w Schronisku Teryego i dalej Dol. Zimnej Wody do Smokovca albo Tatrzańskiej Łomnicy.
Polecam Smokovec, tam łatwiej o siedzące miejsce w autobusie do Łysej Polany.

Warto przeczytać:
Wakacje z W24. Najpiękniejsze szlaki Tatr. Dolina Białej Wody
"Wakacje z W24.pl" - twórz z nami cykl artykułów

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.