Facebook Google+ Twitter

Wakacje za pomysł

Jeśli masz pomysł na ciekawe wakacje, a twoja kieszeń jest pusta... nie martw się! Jest taki program, który pomaga młodym ludziom ciekawie spędzić czas i rozwijać się, oczekując w zamian tylko tyle, że to oni przejmą inicjatywę.

Uczestnicy wymiany młodzieżowej Gdy marzysz o wakacjach, często twoje marzenia rozbijają się o barierę, jaką są pieniądze. Czasem taką barierą jest nuda. Ileż można leżeć na plaży, opalając się? Albo sączyć piwo w knajpie? Jest jednak taka brama, po której przekroczeniu nie musisz się martwić ani o nudę ani o pieniądze. Wystarczy wziąć sprawy w swoje ręce.

A mowa o unijnym programie Młodzież, którzy umożliwia osobom w wieku od 15 do 25 lat spędzić aktywnie i ciekawie wakacje, a w zamian żąda tylko pomysłu. W ramach Akcji 1 – wymian młodzieżowych – możesz spotkać się z młodzieżą z innych krajów, aby zrealizować swoje marzenie, porozmawiać o waszej wspólnej pasji czy też nauczyć się czegoś, o czym zawsze marzyłeś.

Od słów do czynów

Wymiana, w której uczestniczyłam, odbyła się w lipcu tego roku, w przepięknej okolicy Gór Świętokrzyskich. Przez 10 dni uczyliśmy się nawzajem, jak wyrażać swoje uczucia przez sztukę. Grupa z Bułgarii uczyła nas robić kukiełki z włóczki, Łotysze wyrażać siebie przez aktorstwo, Estończycy pokazali, jak przelać swoje emocje na papier za pomocą farb. My pokazaliśmy sztukę tworzenia ceramiki. Przy każdym warsztacie szybko okazywało się, że teoretyczne modele i formy, jakie są proponowane do wykonania, nie zdają egzaminu, a wyobraźnia uczestników wymiany wymyka się spod kontroli. Każdy z nas dzięki temu spotkaniu spojrzał głębiej w siebie. Każdy z nas nawiązał znajomości, które pozostaną żywe przez długi czas.

Bowiem wymiana młodzieżowa to nie tylko realizacja projektu. To przede wszystkim spotkanie młodych ludzi z różnych krajów, które umożliwia lepsze poznanie się i przez to zrozumienie. W wymianie uczestniczyłam po raz drugi, za każdym razem z przyjaciółmi z innych krajów. Dzięki temu dowiedziałam się o wiele więcej o tych państwach niż po przeczytaniu przewodnika czy odwiedzeniu kraju. Jeśli tylko masz pomysł, spróbuj! Przygoda czeka właśnie na ciebie.

Krok po kroku....

Od pomysłu wszystko się zaczyna. Bierzesz długopis do ręki i stwarzasz projekt, taki, który odpowiada wymaganiom programu. Nie rób tego sam! Zaproś przyjaciół, znajomych, ludzi, którzy mają podobne zainteresowania jak ty. Kolejny krok to znalezienie partnerów z zagranicy. Wypełniacie wniosek i gotowe! Proste?

Dla niektórych stworzenie i napisanie projektu oraz wypełnienie formularzy aplikacyjnych brzmi groźnie. Program Młodzież jest jednak tworzony z myślą o młodzieży. Formularze są proste i czytelne, a pomocą posłuży Ci jeden z wielu Ośrodków Regionalnych lub Punktów Informacyjnych Programu.
Jednak czas to pieniądz. Myśląc o tak spędzonych wakacjach, pomyśl wcześnie! Program rządzi się swoimi zasadami i oczekuje, że propozycję swojego projektu złożysz w odpowiednim terminie (na trzy miesiące przed rozpoczęciem wymiany).


Więcej informacji o Programie Młodzież na stronie www.mlodziez.org.pl

Wymiana młodzieżowa „Look, what my art is”, o której mowa w tekście, zorganizowana została przez Stowarzyszenie Edukacja przez Internet z Kielc przy finansowym wsparciu Programu Młodzież.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

KOREKTA: plaży, opalając..., ...roku w..., ...państwach niż..., ...ludzi, którzy..., a pomocy udzieli Ci, ...młodzieżowa "Look..., o której...tekście, zorganizowana...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.