Facebook Google+ Twitter

Wakacyjna praca w Ameryce czeka na studentów

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2007-12-24 09:59

Jeśli jesteś studentem, mówisz po angielsku i chcesz wyjechać do USA na wakacje - już najwyższa pora o tym pomyśleć.

Wakacyjną propozycję pracy w Ameryce dla ponad 30 tysięcy polskich żaków ma pozarządowa organizacja wymiany kulturowej Council on International Educational Exchange, działająca pod patronatem Departamentu Stanu USA. Program Work and Travel skierowany jest dla studentów z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Umożliwia studentom swobodne podróżowanie po USA oraz podjęcie tam legalnej pracy.

W biurze jednego z organizatorów Work and Travel - Youth Travel Polska - dowiadujemy się, że od zainteresowanych wyjazdem wymagana jest znajomość języka w stopniu co najmniej komunikatywnym. Najważniejsze, żeby przejść rozmowę po angielsku w ambasadzie USA. Poziom konwersacji nie jest wysoki, bo aż 99 proc. starających się dostaje wizy J-1, zwane studenckimi.

Spośród łodzian zainteresowanych wakacyjną pracą w USA najwięcej chętnych studiuje na Politechnice Łódzkiej, najczęściej na wydziałach: Biotechnologii, Elektronice i Mechanicznym.

Program Work and Travel reklamują kolorowe ulotki, obiecujące wysokie zarobki, a strony internetowe prześcigają się w rewelacyjnych ofertach pracy. Niestety, w rzeczywistości bywa gorzej. Tomek - student filologii angielskiej - wyjechał do USA do pracy w kasynie. Na miejscu okazało się, że nie pasuje do profilu idealnego pracownika. - Innej pracy mimo perfekcyjnej znajomości języka w Ameryce nie znalazłem - mówi Tomek. - Po dwóch tygodniach wróciłem do Polski. Straciłem wszystkie włożone w program oszczędności.

Ile kosztuje program? Ceny wahają się w zależności od organizatora wyjazdu. Jeśli skorzystamy z jednego z najtańszych w Polsce - Fostera, wówczas opłata wpisowa wyniesie 500 zł (płacimy w momencie podpisania umowy), opłata za program 659 dolarów (do wpłacenia w ciągu 7 dni od rozmowy kwalifikacyjnej, która sprawdzi naszą znajomość języka), a opłata za bilet lotniczy będzie wynosić w granicach 650 - 750 dolarów. Do kosztów programu należy doliczyć m.in. ubezpieczenie zdrowotne oraz opłatę związaną ze złożeniem wniosku wizowego do ambasady USA. Cena programu nie zawiera kosztów mieszkania i wyżywienia, więc należy zabrać ze sobą co najmniej 500 dolarów oraz zapas konserw.
Agnieszka Jasińska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.