Facebook Google+ Twitter

Wakacyjne postscriptum

Wakacje, przynajmniej te oficjalne, nie te studenckie, chylą się nieubłagalnie ku końcowi. Dzieci ponownie zasiądą w szkolnych ławach, a dorośli wrócą co swych zakładów pracy. Za rok znowu gdzieś się wybiorą i znowu pokażą „klasę”.

Wspominałem już o tym w swoim "Wakacyjnym vademecum". Jednak problem, który zarysowałem, opierał się na doświadczeniu dwutygodniowym. Teraz stoję z bagażem wrażeń czterokrotnie większym i z pełną powagą wołam BIADA!

Pomińmy już problem kultury, szacunku dla drugiego człowieka i do pieniędzy. Jeśli ktoś się tego nie nauczył za młodu, to tak zostanie na wieki wieków… Tym razem skupmy się na szarych komórkach, czytaniu ze zrozumieniem, czyli czymś, co przez te dwa wakacyjne miesiące bierze urlop razem z kulturą.

Bardzo ważną rzeczą jest zrozumienie, co w cennikach wielu lokali gastronomicznych oznacza hasło x złotych/100g. Niestety, ale większość z wczasowiczów nie zdaje sobie sprawy, że jest to równoznaczne z tym, że masa danego produktu jest przeliczana na odpowiednią kwotę, z tą tylko różnicą, że w cenniku nie widzimy dobrze znanych nam kilogramów, ale gramy (znacznie lepiej wygląda 6zł/100g niż 60zł/kg). Ale jeszcze żeby było ciekawiej, większość z tych nieobeznanych z zasadami funkcjonowania takiego cennika uważa, że zamawiać należy porcje stu, dwustu gramową itd. No dobrze, a gdy kawałek mięsa zaważy 153 gramy? Ni to porcja, ni dwie… nawet nie półtorej.

Niestety usilne próby tłumaczenia tychże zasad w praktyce w większości przypadków uznać należy za chybione. Zapewne to te wakacyjne rozluźnienie sprawia, że uciekamy od myślenia. Może więc kres tego dwumiesięcznego, ciepłego i leniwego okresu sprawi, że owe wskazówki zapadną w pamięci wielu, a przyszłe wakacje upłyną z pożytkiem zarówno dla klientów, którzy nie zdziwią się podczas płacenia rachunków, a także dla pracowników lokali gastronomicznych, którzy zamiast kilkaset razy, wytłumaczą to co ja przed momentem tylko kilka razy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.