Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11851 miejsce

Wakacyjny poradnik: ciekawe trasy z Małopolski na Mazury

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-07-17 00:00

Jaką wybrać trasę z Młopolski na Mazury by po drodze "zaliczyć" jak najwięcej atrakcji? Oto poradnik firmowany przez Mio, producenta nawigacji oraz sieć stacji Feu Vert.

Z Krakowa na Mazury niekoniecznie przez Warszawę

Podróżujący z południa w kierunku jezior mazurskich zwykle wybierają jedną z najszybszych tras: drogę E75 i nr 8 z Katowic do Warszawy lub drogę nr 7 z Krakowa do Warszawy, a następnie E77 z Warszawy do Olsztynka i drogą nr 51 do Olsztyna. Trasy te są szybkie ale … zatłoczone. Odległość jaką mamy do pokonania to ponad 500 km czyli ponad 7,5 godziny ciągłej jazdy. Jadąc na wymarzony wypoczynek warto więc zastanowić się nad alternatywą, która być może będzie dłuższą trasą ale zapewni więcej atrakcji. Przez co będzie mniej męcząca, szczególnie jeśli wybieramy się w drogę całą rodziną, wraz z dziećmi.

Z zamku w krainę gadów

Alternatywna trasa wiedzie przez Miechów, Jędrzejów, Chęciny, Kielce, Radom, Żyrardów, Sochaczew, Pułtusk, Ostrołękę, Myszyniec, Spychowo, Kadzidłowo, Mrągowo, Sorkwity i Biskupiec.

„Trasa w większości wiedzie głównymi drogami. Jednak zaplanowaliśmy kilka zjazdów, dzięki którym uda się zobaczyć atrakcje często pomijane a na prawdę warte odwiedzenia” – mówi Tarik Hassan z Mio Technology.

Pierwszy postój i zwiedzanie warto zaplanować już w Miechowie (40 km za Krakowem), gdzie przez prawie 700 lat żyli zakonnicy Bożogrobcy. Pozostawili po sobie piękną i wartą obejrzenia Bazylikę Grobu Bożego. Następnie, zjeżdżając trochę w bok z głównej trasy warto zajrzeć do Sobkowa, a dokładniej do tutejszego zamku. Spotkanie z jego Kasztelanem na pewno pozostanie w naszej pamięci. Jeszcze większe wrażenie zrobi na pewno kolejny zamek na trasie: Chęciny. Jego ruiny widoczne są z daleka, a widoki z jego wież zapierają dech. Jeśli będziemy mieli więcej czasu to przed Chęcinami warto zjechać do Skansenu Tokarnia. Natomiast jadąc dalej w stronę Kielc łatwo trafimy na zjazd do Jaskini Raj.

Większość turystów podróżujących tą trasą omija Kielce wybierając przejazd obwodnicą. My jednak zachęcamy do odwiedzenia dwóch miejsc: parku linowego oraz Doliny Gadów. Zjazdy na linie, przejścia po wiszących mostkach i sznurowych drabinkach zawieszonych na drzewach - trzy linowe drogi na różnej wysokości, najeżone przeszkodami już czekają na turystów spragnionych adrenaliny. Dzieci natomiast będą zachwycone widokiem niespotykanych gdzie indziej żywych żółwi, jaszczurek, kameleonów i węży. A jeśli mamy naprawdę dużo czasu to koniecznie powinniśmy zaprowadzić milusińskich do Muzeum Zabawek.

Wrzos jak drzewo

Jadąc dalej na północ docieramy do Radomia, gdzie możemy zwiedzić kolejny skansen – Muzeum Wsi Radomskiej. Miłośnicy natury z kolei powinni zboczyć z drogi głównej i udać się w kierunku Ostrowca Świętokrzyskiego, gdzie po 35 km dotrą do wsi Marcule. Znajduje się tam Arboretum, czyli park z rzadkimi roślinami. Na 7 hektarach rosną niezwykle rzadkie rośliny z całego świata m.in. jedyny wrzos przypominający swoim wyglądem drzewo. Następnym przystankiem będzie Żyrardów (z głównej trasy powinniśmy zjechać w Grójcu na drogę nr 50). To jedyny w Polsce przykład osady fabrycznej czyli miasta zbudowanego dla potrzeb fabryki lnu.

Kolejne atrakcje napotkamy już po kolejnych 25 km - w Sochaczewie: Muzeum Kolejki Wąskotorowej oraz Muzeum Pola Bitwy nad Bzurą. Następnym polecanym przystankiem jest Pułtusk, gdzie warto zobaczyć najdłuższy w Europie brukowany rynek, ratusz, zamek i Kolegiatę.

Ostatni odcinek naszej trasy to malownicza droga nr 61, która prowadzi do Ostrołęki. Po zwiedzeniu Fortu Bema, udajemy się w dalszą podróż drogą 53 w kierunku Spychowa, a dalej do Kadzidłowa, w którym znajduje się Park Dzikich Zwierząt. Następnie, mijając Mrągowa docieramy do Sorkwit. Naszej uwadze nie powinien umknąć neogotycki Pałac. Stąd już prosta droga do Olsztyna.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.