Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23465 miejsce

Wakacyjny przewodnik Autorów W24: zespół pałacowy w Ostromecku

Nieopodal Bydgoszczy, kilka kilometrów za mostem Fordońskim leży niewielka wieś Ostromecko. Warto zboczyć nieco z drogi i odwiedzić tę okolicę. Z Bydgoszczy można również dojechać tam trasą rowerową.

Pałac barokowy w Ostromecku / Fot. A.WiosnaNa obrzeżach Ostromecka znajduje się niezwykłej urody zespół pałacowo-parkowy.

W okazałym-zaprojektowanym w stylu angielskim parku stoją dwa pałace. Większy, został zbudowany w stylu klasycystycznym w 1849 r. Mniejszy - barokowy zaprojektowany został około 1730 przez kasztelana płockiego Bogdana Mostowskiego.

Mały pałac - fragment parku / Fot. A.WiosnaPrzez wieki majątek zmieniał właścicieli wielokrotnie. Zarządzał nim między innymi ród Schonborn, potem rodzina Alvenleben. Mniejszy z pałaców należał do wojewody pomorskiego Pawła Mostowskiego. W parku znajduje się mauzoleum właścicieli pałaców zbudowane w 1878 r. Na skraju parku,bliżej wsi stoi gotycki kościół z 1630 roku.

Pałac klasycystyczny / Fot. A.WiosnaObecnie właścicielem pałacu jest miasto Bydgoszcz. W większym z budynków znajduje się kawiarnia i hotel z 22 komfortowo urządzonymi pokojami. Mniejszy z pałaców wykorzystywany bywa przez bydgoskich filharmoników, którzy często tam koncertują. Warto odbyć spacer parkowymi alejami. Przechadzając się pośród okazałych, porośniętych bluszczem jaworów, dębów czy buków możemy choć przez chwilę "poczuć się" się jak w innej epoce.

Mauzoleum / Fot. A.WiosnaRezerwat bluszczu. / Fot. A.WiosnaOstromecko-jesienne klimaty. / Fot. A.WiosnaJesienny pejzaż / Fot. A.WiosnaJesień / Fot. A.Wiosna

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Jak zawsze pałace, zamki i inne stare budowle to temat interesujący. Ładne nostalgiczne zdjęcia. *5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brzmi i wygląda zachęcająco. ;) /5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ooo,witam panie Miauczyński.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.