Facebook Google+ Twitter

Wakacyjny przewodnik. Kurorty Deauville i Trouville-sur-Mer

Deauville i Trouville-sur-Mer, dwa bliźniacze miasta rozdzielone rzeką, leżą w departamencie Calvados w Dolnej Normandii. Łączy je most zbudowany w 1861 roku. Trouville jest na wschodnim, a Deauville na zachodnim brzegu Touques.

Fasady domów w Trouville nad rzeką Touques / Fot. Wikimedia Commons – autor Pontauxchats licencja 1.2Moda na kąpiele morskie zaczęły się w 1812 roku, kiedy księżna du Berry spędziła lato w Dieppe. Później przyszła kolej na Trouville-sur-Mer. Moda ta rozwijała się wraz z nową burżuazją francuską i arystokracją Drugiego Cesarstwa.

Zatrzymajmy się na chwilę nad kanałem La Manche, by poznać te miasteczka. Historia Trouville sięga średniowiecza, gdy miasteczko było małym portem rybackim. Rozkwit zaczął się w XIX wieku wraz z modą na kąpiele oraz z przyjazdem małej grupy malarzy. Byli to: Huet, Decamps i jego uczeń Louis Godefroy Jadin, Eugène Isabey, Charles Mozin i Corot. Muzeum d'Orsay dostarcza na to conajmniej jednego dowodu w postaci obrazu Trouville bateaux de pêche échoués dans le chenal. W tworzeniu renomy miasta miał również udział pisarz Alphonse Karr. A Aleksander Dumas, który jest uważany za jednego z odkrywców tego miejsca. Napisał w 1868 roku: „Trouville, jest moją Ameryką i jestem o tyle podobny do Kolumba, że podobnie jak on, nie nazwałem mojego odkrycia moim nazwiskiem.”

Tutaj Gustave Flaubert po raz pierwszy się zakochał obdarzając szalonymTarg rybny w porcie Trouville / Fot. Wikimedia Commons – autor Captain Scarlet licencja 1.2 uczuciem Elizę Schlésinger i tutaj napisał swoje pierwsze dzieło: Mémoires d'un fou, w 1838. Trouville-sur-Mer było ulubione miastem letniskowym Marcela Prousta. Claude Monet namalował hotel des Roches Noires, gdzie zatrzymywał się autor „W poszukiwaniu straconego czasu”, a później Marguerite Duras. Miasto do dzisiaj przyciąga artystów i inne znane osobistości. Gérard Depardieu ma tu swój dom, do niedawna zmarła aktorka Annie Girardot miała tu mieszkanie. Ségolène Royal w latach 1983-1086 była radną Trouville. Słynnych letników długo można by jeszcze wymieniać.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Świetny przewodnik :-) 5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krystyno ! powinnaś pisać przewodniki ... wspaniałe!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.