Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19106 miejsce

Wakacyjny przewodnik. Miechowicki Szlak Matki Ewy

Na 25 września w Bytomiu-Miechowicach zaplanowano otwarcie Szlaku Matki Ewy. Wielce zasłużona postać nie tylko dla Bytomia w osiemdziesiąt jeden lat po śmierci zostanie upamiętniona poprzez utworzenie szlaku turystycznego.

Plakat promujący inauguracyjne otwarcie Szlaku / Fot. Plakat promujący inauguracyjne otwarcie SzlakuWaleska Anna Katarzyna Adelajda Maria Elżbieta Ewa von Tiele-Winckler - tyle patronek otrzymała na chrzcie Matka Ewa, urodzona w miechowickim pałacu 31 października 1866 r., jako przedostatnia z dziewięciorga dzieci Waleski i Huberta Tiele-Wincklerów.

Należy nadmienić, że przyszła na świat w jednym z najbogatszych rodów w Cesarstwie Niemieckim. Jak podaje Raab-Hubertus von Tiele-Winckler (przyrodni brat Ewy), wartość majątku von Tiele-Wincklerów plasowała ich przed I wojną światową na 7. miejscu najbogatszych rodów Cesarstwie. Hubert von Tiele-Winckler był właścicielem kopalń, hut i koksowni, założycielem Katowickiej Spółki Akcyjnej dla Górnictwa i Hutnictwa oraz majątków na Śląsku i w Meklemburgii.Ruiny miechowickiego pałacu w którym na świat przyszła Matka Ewa. / Fot. Piotr A.Jeleń

Szlachciankę od początku nazywano Ewą, mimo że jej pierwszym imieniem było, odziedziczone po matce, imię Waleska. W wieku czternastu lat, cztery lata po śmierci matki, Ewa wraz z rodzeństwem, została konfirmowana w kościele ewangelicko-unijnym, przystępując tym samym do społeczności wiernych.

Bytom znany i nieznany cz.5 - Matka Ewa

Kościół Świętego Krzyża miejsce chrztu przyszłej diakonisy. / Fot. Piotr A.JeleńProjekt Szlaku Matki Ewy powstał z inicjatywy proboszcza parafii Ewangelicko-Augsburskiej z Miechowic, ks. Jan Kurko, proboszcza parafii Świętego Krzyża z Miechowic, ks. Bartosza Podhajeckiego oraz radnego miasta, Michała Staniszewskiego.

Szlak to lokalizacja pięciu tablic z miejscami najbardziej kojarzącymi się z postacią Ewy von Tiele-Winckler, Matką Ewą.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Piękna polska Złota Jesień słonecznie powita organizatorów przedsięwzięcia i goszczących na uroczystości otwarcia szlaku, upamiętniającego motywującą historię istnienia dla innych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Służba kościelna, to w przypadku Matki Ewy służba ludziom, w myśl Jej motto życiowego "być dla innych błogosławieństwem".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeżeli istnieje " powołanie" do służby kościelnej, to w przypadku Matki Ewy / von Tiele-Wincler/ z Miechowic mamy z nim do czynienia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.