Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1415 miejsce

Wakacyjny przewodnik. Normandia - część III. Plaża i klify Étretat

Na białym, skalistym wybrzeżu Alabastrowego Wybrzeża - Côte d’Albâtre, leży miasteczko Étretat. Wysokie, kredowe skały kontrastujące z zielenią łąk, opadają do kanału la Manche. Były one ulubionym tematem malarskim impresjonistów.

Klify w Etretat. AIguille - Igła / Fot. Wikimedia Commons – autor Urban licencja 1.2Dawna skromna wioska rybacka, dziś renomowany kurort, leży na północ od Hawru, w Górnej Normandii. Zapierające dech w piersiach monumentalne kredowe klify o prawie nieskazitelnej bieli i szarawe kamieniste plaże uczyniły zeń jedno z miejsc międzynarodowej turystyki.

Malarze tacy jak Gustave Courbet, Eugène Boudin czy Claude Monet, mieli swój ogromny udział w wylansowaniu tego miejsca, uwieczniając jego piękno. Rozreklamowali je również pisarze Gustave Flaubert i Guy de Maupassant. Pochodzili oni z tych okolic i pozostali wierni Étretat. Maurice Leblanc mieszkał 20 lat w willi, którą nazwał Clos Lupin – łubinową zagrodą na cześć bohatera swojej książki i łubinu, który zasiał w ogrodzie (lupin - po francusku łubin). W książce o przygodach Arsena Lupin zatytułowanej "L'Aiguille creuse", umieścił akcję w Étretat, przyczyniając się do stworzenia mitu otaczającego to miejsce.
Amerykańscy turyści przyjeżdżają tu szukać klucza do groty, gdzie gentelman włamywacz znalazł skarb królów Francji. Wnuczka autora utworzyła w jego domu muzeum poświęcone pisarzowi.

Claude Monet, Étretat, la plage et la porte d'Amont, 1883 Musée d'Orsay / Fot. Wikimedia Commons – użytkownik Eloquance prawa autorskie wygasłyKlify Étretat są zbudowane z wapienia kredowego, to znaczy lekkiej, białej, porowatej kredy z cienkimi regularnymi warstwami krzemionki. Skały te pochodzą z okresu górnej kredy. Tutejsza kreda nie zawiera innych domieszek takich, jakie można znaleźć na wybrzeżu w tym samym departamencie, na przykład wkładki piaskowca w okolicach Dieppe. żółtawy wapień jurajski, występujący w klifach departamentu Calvados ma inny skład od tutejszego.

Etretat, plaża - widok z góry. / Fot. Wikimedia Commons – autor Babak Hosseinkhani domena publiczna licencja 1.2Bardziej na północ, w okolicach Fécamp, wapienne klify należą do jednych z najwyższych tego typu. Ich wysokość sięga 105 m na Przylądku Fagnet i 120 m wysokości na wybrzeżu Côte de la Vierge. W Étretat mają tylko 75 m wysokości - Côté Aval i 84 m - Côté Amont. U stóp klifów, znajdują się skalne rumowiska z bloków i okruchów skalnych, które odpadły od pionowych ścian. Na skutek osuwania się fragmentów klifu, głazy dostają się do wody. Wapień rozpuszcza się, a fale morskie polerują krzemienie, tworząc z nich otoczaki.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Bardzo ciekawy artykuł - mam nadzieję, że kiedyś wyruszę do Normandii :-) 5

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Ryszard Kosacz
Bo alabaster to odmiana gipsu, bywa biały jak kreda.

Komentarz został ukrytyrozwiń

o siuut , nie wiedzialem ze trzeba pstryknac na nie....bardzo ladne...bylem tam ale wiele lat temu, chetnie bym znowu wrocil

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy artykul, szkoda ze zdjecia takie male. Ale dlaczego klif nazywa sie wybrzezem alabastru jezli jest zbudowany z kredy i wapienia?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fantastyczny tekst i temat !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy opis 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.