Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11100 miejsce

Wakacyjny przewodnik. Północna Kreta

Dopiero w 1913 r. Kreta została przyłączona do Grecji. Burzliwe dzieje spowodowały, że dzisiaj możemy zobaczyć barwną mieszankę stylów, architekturę dokumentującą nieproste losy Krety i jej mieszkańców. Północna Kreta to weneckie twierdze, tureckie meczety i prawosławne kościoły.

Wschód słońca w Chersonisos / Fot. Izabela Sielecka-WytulaniKreta jest idealnym miejscem wypoczynku dla każdego, bez względu na to, czy oczekujemy spokojnego relaksu, czy jesteśmy amatorami nocnych rozrywek i lubimy aktywnie spędzać wakacje. Od kwietnia do końca września mamy niemal gwarancję pięknej pogody.

Co mówi historia?
Kreta była kolebką wspaniałej cywilizacji minojskiej, której początek datuje się na trzecie tysiąclecie p.n.e. W początkach naszej ery wyspa została włączona do Cesarstwa Rzymskiego, a w IV w. znalazła się w obszarze wpływów Bizancjum. W IX w. wyspą zawładnęli Saraceni, którzy w X w. zostali wyparci przez Bizancjum i Kreta ponownie znalazła się w jego granicach. Po IV krucjacie (1202-1204) została sprzedana Wenecji, w latach 1669-1898 znalazła się pod panowaniem tureckim.

Wschód słońca w Chersonisos / Fot. Izabela Sielecka-WytulaniDopiero w 1913 r. czyli niespełna wiek temu, Kreta została przyłączona do Grecji. Tak burzliwe dzieje spowodowały, że dzisiaj możemy zobaczyć niesamowicie barwną mieszankę stylów, architekturę dokumentującą nieproste losy Krety i jej mieszkańców.

Co warto zobaczyć?

Zwolennikom połączenia leniwego relaksu ze zwiedzaniem historycznych miejsc można polecić następujący plan tygodniowego pobytu: dwa pierwsze dni spędzamy na wypoczynku, trzy kolejne na zwiedzaniu, by podczas dwóch ostatnich znowu rozkoszować się leniwym wczasowaniem.Jezioro Kournas / Fot. Izabela Sielecka-Wytulani

Jeżeli chcemy zwiedzić głównie północną część wyspy, idealnym miejscem „zakotwiczenia” jest Iraklion i jego okolice. Dla osób, które lubią wieczorami posłuchać muzyki i rozerwać się w dyskotece na pewno dobrym wyborem będzie Chersonisos oddalone ok. 20 km. od Iraklionu. Jest to małe miasteczko z kilkukilometrowym nadmorskim deptakiem, który wieczorami wprost tętni życiem.
Osobom lubiącym samodzielne zwiedzanie we własnym tempie polecam wynajęcie samochodu. Działa tam wiele wypożyczalni (osobiście korzystałam z popularnego w tym rejonie Auto Travel - www.autotravel.gr).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

julka
  • julka
  • 29.11.2011 21:44

fajnie poczytac o wszystkich tych miejscach, w ktorych sie jeszcze niedawno bylo. spedzilam na krecie zaledwie okolo tygodnia na wycieczce z alfa star, ale wrazenia pozostana mi chyba do konca zycia. wypoczynek wspanialy, ale te krajobrazy! i historia! niesamowity miejscie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już od 4 lat wybieram się na Kretę. Może ten przewodnik, a zwłaszcza piękne zdjęcia mnie zmobilizują do wyjazdu:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.