Facebook Google+ Twitter

Wakacyjny przewodnik. Wulkany Owernii - część II. Cantal

Cantal, pozostałość po największym w Europie wulkanie, tworzy masyw górski w środkowo-zachodniej części Masywu Centralnego. Znajdziemy tu Salers oraz inne miejscowości zbudowane z ciemnego kamienia wulkanicznego.

Widok na masyw Cantal ze szczytu Puy Griou / Fot. Wikimedia Commons – autor Emppapy licencja 1.2Lato w 2007 roku w Vichy. Leje jak z cebra. W sobotę nie mamy zajęć w CAVILAM, gdzie doskonalimy nasz francuski. Nasi animatorzy zapowiedzieli wycieczkę do Cantal. Świetnie. Zobaczymy Górną Owernię. Nazwa Cantal ma trzy znaczenia. Jest to wulkaniczny masyw górski, departament, który wziął nazwę od gór oraz nazwa popularnego w całej Francji sera. Boję się, że wyjazd nie dojdzie do skutku, ale nasz francuski opiekun zapewnia, że pogoda będzie doskonała. W sobotę rano siąpi. Przed nami długa droga. Jak tylko mijamy Clermont-Ferrant, mgły opadają i w ciągu kwadransa niebo staje się błękitne, a widoki zapierają dech w piersiach. Docieramy lokalnymi drogami do Salers pierwszego etapu naszej podróży.

Budynki w Salers są zbudowane z czarnego kamienia wulkanicznego. Dom Sędziego i Plac Tyssandier d'Escous, otoczony renesansowymi kamieniczkami, w stylu typowym dla Górnej Owernii. / Fot. Wikimedia Commons – autor Christophe.Finot licencja 2.5Salers leży w zachodniej części masywu Cantal, na skraju płaskowyżu, na wysokości 900 m n.p.m., z dala od głównych szlaków komunikacyjnych. Miasto rozwinęło się w XI wieku wokół zamku, na bazaltowym wzgórzu wznoszącym się nad doliną rzeki Maronne. Niedostępność tego miejsca i surowy klimat dający się we znaki zwłaszcza zimą, nie wpłynęły korzystnie na rozwój miasta. Ilość mieszkańców w XX wieku drastycznie spadła. W 2007 roku było ich 364, dla porównania w 1806 roku w Salers mieszkało 1500 osób. Młodzi ludzie z braku perspektyw wyjeżdżają szukać szczęścia gdzie indziej. Wsie i małe miasteczka wyludniają się. Salers straciło prawa miejskie.

Salers / Fot. Wikimedia Commons – autor Zil licencja 1.2Mieszkańcy Salers uczestniczyli w wyprawach krzyżowych: baron Séverin de Salers wyjechał w 1095 na pierwszą wyprawę, a jeden z jego potomków, Helme de Salers, wziął udział w siódmej wyprawie krzyżowej w 1250 roku, u boku św. Ludwika. Na wskutek rodzinnych waśni, posiadłość senioralna została podzielona w XIV wieku.

Kościół St Mattieu w Salers. Polichromowana rzeźba Złożenie do grobu / Fot. Wikimedia Commons – autor Christophe.Finot licencja 2.5Na początku XV wieku, górna część Salers zostaje ufortyfikowana. Istniejące do dziś bramy du Beffroi i de la Martille były częścią tego system obronnego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Bardzo interesująca okolica. Wulkan o średnicy jak z Warszawy do Grójca ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Solidny tekst. Dobra robota.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy i wyczerpujacy material. Duzo o geologii, az chcialoby sie zobaczyc mape lub przekroj...W Google widacze ze masyw rzeczywicie porozcinany jest promienisicie rozchodzacymi sie dolinami rzecznymi. A menu obiadowe narobilo mi smaka wiec ide zaraz do kuchni aby cos upichcic po francusku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny materiał. Podobnie na Sycylii pod Etną jest wiele miasteczek zbudowanych tylko z kamienia wulkanicznego Etny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki, pani Krysiu, dzięki!
Poczytam. Te ostatnie Pani materiały pochłonęłam raz dwa. Świetne, naprawdę świetne. Gratuluję. :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oto link
do I części przewodnika po Owernii oraz o Thiers link , które również znajduje się w Owernii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Krystyno, kolejny świetny materiał! :-) Oby został doceniony i wyróżniony.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.