Facebook Google+ Twitter

Wakacyjny raj dla miłośników kina w stolicy

Już jutro rusza po raz 14. Lato Filmów w Warszawie. Każdy z sześciu dni festiwalowych obfituje w moc ciekawych atrakcji. Na wszystkie seanse wstęp jest wolny. Do obejrzenia będzie aż 150 filmów.

plakat 14. Lata Filmów / Fot. materiały organizatoraDla zagorzałych kinomaniaków otworzą się trzy warszawskie kina: Luna, Raj i Paradiso. Dodatkowo wiele seansów i konkursów filmowych odbywać się będzie na placu w podziemiach Zachęty, na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych oraz w klubie Plac Zabaw w parku Agrykola.

Lato Filmów to nie tylko możliwość bezpłatnego obejrzenia bestsellerów kinowych, ale również zobaczenia rzeczy zupełnie nowych. W ramach festiwalu odbędzie się Konkurs Kina Niezależnego, Konkurs Etiud Studenckich i Konkurs na Film z Najlepszym Scenariuszem. Oprócz tego odbędą się retrospektywy mistrzów, przeglądy kina narodowego, koncerty, wystawy, a nawet debat historyczno-filmowych. Nie zabraknie również ekskluzywnych publikacji związanych z programem festiwalu, a także zostanie wydana gazeta festiwalowa.

Festiwalowi patronuje kilka stołecznych klubów. Wśród nich są: Plan B (Plac Zbawiciela), Obiekt znaleziony (w piwnicach Galerii Zachęty), Chłodna 25, Szczotki Pędzle na Tamce oraz Regeneracja (ul. Puławska). Na ich terenie odbywać się będą spotkania z twórcami filmów, wystawy i wernisaże oraz liczne koncerty.

Po raz pierwszy w historii Lata Filmów wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny. Wejściówki można odebrać w kasach kin w dniu projekcji od godziny 10 rano (kino Luna), od godz. 16.30 w dni powszednie i od 14.30 w weekend (Kino Paradiso) oraz od godz. 14.30 (Kino Rejs). Na projekcje plenerowe i w Obiekcie Znalezionym oraz koncerty i wernisaże nie obowiązują wejściówki. Na stronie Lata Filmów Lata Filmów przyjezdni widzowie mogą również dowiedzieć się o bazie noclegowej w Warszawie.

Kino Luna, Rejs i Paradiso przygotowało na tegoroczne lato filmów m.in.: Podróż za jeden uśmiech, Polak potrzebny od zaraz, Hiroszima moja miłość, Fałszerze, Sztuczki, Baby love, Nadzieja, Bagno, Korowód, Pora umierać, Wrota Europy, Wielki Podryw, Trzy kroki po ziemi, Ktokolwiek wie, Dla ciebie i ognia oraz wiele innych, wśród których są filmy zgłoszone na konkurs. Dokładny repertuar można znaleźć na stronie.

Honorową nagrodę festiwalu – Pióro Mistrza – otrzyma autor najlepszego scenariusza. Po raz pierwszy w tym roku zaplanowana jest wykładowo-warsztatowa część festiwalu organizowana wspólnie ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich. To przedsięwzięcie odbywać się będzie pod hasłem Script Festiwal. Jest on spotkaniem zawodowych scenarzystów, mistrzów zawodu, praktyków, pisarzy, a także osób stawiających pierwsze kroki w tej profesji. Script Festiwal odbywać się będzie w Starym BUW-ie w dniach 8-12 lipca.

Jeszcze w zeszłym roku Lato Filmów gościło w Toruniu, od tego roku przeniesione jest do Warszawy. Na forum festiwalowym dyrektor programowy Lata Filmów, pan Michał Myśliwski tłumaczy tę decyzję brakiem możliwości współpracy z działaczami kulturalnymi ze względu na niszowość festiwalu. – Warszawa daje festiwalowi szansę na rozwój, lecz przede wszystkim możliwość funkcjonowania w zdrowej atmosferze, bez czego na dłuższą metę nie uda się żadna impreza. Z pewnością też LF nie stanie się imprezą komercyjną. Nikomu, w tym nam, organizatorom, na tym nie zależy – dodaje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Ja myślę o Filmowej Stolicy Lata :) Zresztą także Muranów organizuje Lato z Gutek Film - najlepsze produkcje z całego roku za 10 zeta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lato Filmów zapowiada się ciekawie. Kino Luna - punkt na mapie Warszawy, o który warto zahaczyć. Wczoraj obejrzałem "Karmel". Ludzi tłum.

Komentarz został ukrytyrozwiń

;-)+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ewelina plus za styl i za info!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

oj szkoda, szkoda

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda, że Lata Filmów nie ma też w innych miastach. Przecież teraz już nie ma takich technicznych problemów z kopiami jak kiedyś.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.