Facebook Google+ Twitter

Wałbrzych walczy z gapowiczami

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2008-05-17 08:48

Wałbrzych. Niby rutynowa kontrola biletów. Do autobusu wchodzi dwóch pracowników komunikacji miejskiej. Nagle jeden wyciąga kamerę i zaczyna filmować. Pasażerowie wpadają w popłoch, bo nagrywanie nie może oznaczać niczego dobrego.

Oko w oko z kontrolerem uzbrojonym w kamerę spotkała się Irena Gałuszko. Przyznaje, że sytuacja ją zdziwiła.
- Ale pomyślałam, że to dla bezpieczeństwa. Może jakichś wandali szukali - zastanawia się starsza pani.
Okazało się, że nagrania będą wykorzystane w filmach promujących kampanię społeczną. Władze miasta postanowiły bowiem wypowiedzieć wojnę nieuczciwym pasażerom.
- Pełną parą ruszamy w czerwcu. Zmieni się dużo, zwłaszcza w pracy kontrolerów. Ten film ma pokazać, na czym będą te zmiany polegać - wyjaśnia Mariusz Kacała.
Film pojawił się już w internecie. Żaden pasażer na nim się jednak nie rozpozna, by nie było pretensji o wykorzystanie wizerunku bez zgody.

To nie wszystko. Od 1 czerwca kontrolujący będą sprawdzać bilety każdemu pasażerowi tuż za drzwiami autobusu. Pojawią się na niektórych liniach - tych, które są najchętniej wybierane przez nieuczciwych pasażerów. Jedna osoba skontroluje, czy wchodzący ma bilet, a druga sprawdzi, czy go kasuje.

- Jeżeli ktoś, kto nie ma biletu, nie kupi go u kierowcy, to w ogóle nie wejdzie do pojazdu - zapowiada Kacała. - W wielu krajach na Zachodzie tak się robi. Mamy nadzieję, że taka metoda sprawdzi się również u nas.

Pracownicy firmy przewozowej mają się spotykać z gimnazjalistami, zwłaszcza uczniami trzecich klas. Ci już po wakacjach będą dojeżdżać do szkół średnich. Policja przyznaje, że właśnie ta grupa bardzo często jeździ na gapę.
- Młodzi ludzie łapią się wszystkich sposobów, żeby uciec przed kontrolą. Nawet tych najgłupszych - wyjaśnia Maciej Suchorzewski, kontroler z Wałbrzycha. Wspomina, że kiedyś młody chłopak wyskoczył przez okno i złamał obie ręce.

- Chcemy im uświadomić, że za mandaty mogą odpowiadać rodzice. Poza tym na ściąganie należności mamy aż dziesięć lat - mówi Mariusz Kacała.
To oznacza, że lekkomyślny 16-letni gapowicz może być ukarany nawet jako 26-letni dojrzały człowiek.

Rekordziści nazbierali w Wałbrzychu mandatów za 1,5 tys. zł. Nawet zatwardziali gapowicze nie mogą jednak spać spokojnie. Kodeks wykroczeń przewiduje, że taka osoba może być ukarana aresztem lub grzywną. Nawet do 5 tysięcy złotych.
- Nie chcemy, by dochodziło do tak ekstremalnych sytuacji - przekonuje Kacała. I wylicza ulgi, które wymyślono dla pasażerów w trudnej sytuacji finansowej. - Są bilety socjalne za 50 gr, a młodzież podczas wakacji jeździ za złotówkę - przypomina Kacała.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.